anasayfagezisergiolaylarunlulernostaljifotosakasihirligazetebiyaografi

Abant
Acarlar Gölü
Adatepe
Adana
Adrasan
Afyon-Gazlıgöl
Ağva
Akçakoca
Akçay
Akyaka
Alaçatı
Alanya
Altınoluk
Altınova
Amasra
Amasya
Anadolu Feneri
Anadolu Kavağı
Anamur Bozyazı
Ankara
Antalya
Aphrodisias
Armutlu
Assos
Avşa Adası
Ayaş
Ayvalık
Babakale
Bafa Gölü
Bandırma
Bağırganlı
Balıkesir
Bayramoğlu K.C
Belek-Kurşunlu
Bergama
Beşkardeş
Beykoz
Beynam-Köprü
Beypazarı
Bilecik-Söğüt
Bodrum
Bolu-Gölcük
Bozburun
Bozcaada
Bördübet
Burgazada
Bursa
B.Kemikli Burnu
Büyükçekmece
Cumalıkızık
Cunda Patriça
Çanakkale
Çandarlı
Çamlıdere
Çayağzı
Çıralı-Olimpos
Çiftlik-Bayır
Çiftlikköy
Çilingoz Yalıköy
Çomakdağ K.
Çorum
Çökertme
Dalaman
Dalyan
Datça
Demre-Myra
Denizli
Devrek
Didim
Dikili
Dilek M.P Karine
Dim Çayı
Diyarbakır
Domuz Çukuru
Düzce
Eceabat
Edirne
Efes Antik Kenti
Eğirdir
Ekincik
Enez
Erdek-Kapıdağ
Erikli
Ermenek
Eskihisar
Eskişehir
Fethiye
Finike
Foça
Garipçe Köyü
Gazipaşa
Gebekum
Gedelek Köyü
Gelibolu
Gerede-E.tepe
Geyikli-Dalyan
Gideros Koyu
Göcek
Gömbe Yaylası
Gökçeada
Gölcük-Birgi
Gölyaka Kardüz
Göynük

Gümüşlük
Gümüştepe
Gelibolu Güneyli
Güney Şelalesi
Güre
Hatay
Hayıt B. Knidos
Heybeliada
Hisarönü
Hurma Sahili
Ihlara Vadisi
Ildırı - Erythrai
Ilıca-Şifne
İassos
İçel (Mersin)
İğneada
İnbükü Koyu
İstanbul
İzmir
İznik
Kalkan Kaputaş
Kalkım Kazdağı
Kapadokya
Kapuzbaşı
Karaburun
Karagöl Taşlıca
Karamaka
Kaş-Kekova
Katrancı Koyu
Kayaköy
Kaynaşlı Topuk
Kazdağı-A.Dere
Kefken-Cebeci
Kemaliye(Eğin)
Kemer-Olimpos
Kemerburgaz
Kerpe
Kınalıada
Kırkpınar S.Gölü
Kıyıköy
Kızılcahamam
Kilyos
Koçarlı-Cincin
Konya
Kömür Limanı
Köprüçay
Köyceğiz.G
Kula
Kumburun
Kuşadası-Çine
Kuşça Beldesi
Küçükkuyu
Kütahya
Labranda
Maden Deresi
Mandalya Körfz.
Manyas Gölü
Mardin
Marmara Adası
Marmara Ereğli
Marmaris
Maşukiye
Mazı
Meke Gölü
Milas Euromos
Mudanya
Mudurnu
Mürefte
Nallıhan
Nazarköy
Nemrut Dağı
Orhaniye
Ortahisar
Oylat-İnegöl
Oymapınar
Ölüdeniz
Ören
Patara-Kınık
Phaselis
Polonezköy
Poyrazlar Gölü
Prens Adaları
Rumeli Feneri
Safranbolu
Saitabat Şelale
Saklıkent
Salda Gölü
Samandere Ş.
Sandras Dağı
Saraylı Köyü
Sarıgerme
Saros Körfezi
Selçuk-Efes
Selimiye
Sığacık
Side-Manavgat
Silifke-Y.Koyu
Silivri
Sinop-Gerze
Sivas Divriği
Soğanlı
Sokakağzı
Söğüt
Sultaniye
Suuçtu Şelalesi
Sünnet-Sülüklü
Spil Dağı M.P.
Stratonikaie
Şile
Şirince
Tahtakuşlar K.
Taraklı-Çubuk
Tarsus
Taşkale
Taşucu
Tekirdağ
Terkos Gölü
Tire
Tokat Zile
Trabzon
Trilye
Truva
Türkbükü
Turunç
Uçmakdere
Uluabat Gölü
Uludağ
Umurbey
Urfa-Harran
Urla Karaburun
Uşak
Uzunkum İbrice
Uzunya Dalia K.
Üçağız Kaleköy
Varda Köprüsü
Yalancı Boğaz
Yalıkavak
Yalova
Yalvaç
Yedig
öller
Yeniköy Köyü
Yenipazar
Yenişehir
Yeşilyurt
Yörük Köyü
ZekeriyaköyGEZİYORUM
Aşıklar diyarı: Uşak
Önce yalçın kayalar, dikenli bitkiler, kurumuş ağaçlar, geniş kanatlı yabani kuşlar, tilkiler ve alabildiğine safari tozuyla Ulubey kanyonuna gideceğiz. Ardından 1.75 metre genişliğinde ve Banaz çayı üzerinde bir gerdanlık gibi duran Cılandıras köprüsünden geçeceğiz.
Sonra da 7 kişinin el ele tutuşarak ancak etrafını çevirdiği Tepedelen anıt çamını selamlayacağız. "Aşıklar diyarı" Uşak'tayız...Eski adı "Uşşak" olarak geçen, Arapça'da "Aşıklar Diyarı" anlamına gelen ve 15 Temmuz 1953'te Uşak adını alan kent, aynı zamanda 1905 yılında Anadolu'da elektriğe kavuşan ilk il olma özelliğini taşıyor. 1898'de demiryoluna kavuşan Aydın'dan sonra ikinci il olan Uşak'ın geçmişi ise M.Ö. 4000 yılına kadar dayanıyor.
Uşak, Frigler'i, Lidyalılar'ı, Persler'i, Büyük İskender'i, Bergamalı ve Bizanslılar'ı konuk etmiş. Sebaste antik kentinden Aksaz kaplıcasına, el sanatlarından, yöresel yemeklerine kadar, çok zengin bir kültüre sahip.


Ulubey Kanyonu
11 bin hektar alanı ile Dünyanın 2. büyük kanyonu olan Ulubey Kanyonu 75 km uzunluğunda.
ABD de ki Büyük Kanyondan sonra Dünyanın en büyük ikinci kanyonu olan Ulubey Kanyonu yürüyüş, bot gezisi, balık tutma, moto cross gibi bir çok spor aktivitesine imkan tanıyor.
Ulubey kanyonu vadisinin tepesinde, küçük bir çamlık alan var.
İçinde aynı isimli bir restoran bulunuyor. Restoranın önü demir korkuluk, gerisinde masalar, piknik yerleri, kaydırak ve aşağıda da gözlere sığmayan bir panorama uzanıyor. Önce bakıp, nereye hangi yoldan gidebileceğinizi görebiliyorsunuz.
Vadi yatağında, bir ara deri fabrikası atıklarıyla kirletilen ince bir nehi
r akıyor. Sağı, solu sık ağaçlarla kaplı yolun üstündeki suya hasret tepeler, iyice boz! Mağaraları, kalesi, bitki örtüsü, yalçın kayalıkları ve canlıları ile yaşanası güzellikte yabanıl bir doğa, görmek lazım.

Blandaus antik kenti
Hiç vakit kaybetmeden Ulubey içine geliyor, buradan Denizli'nin Güney ilçesine gidermiş gibi yapıyor ve pek kimsenin uğramadığı ya da varlığından haberdar olmadığı Sülümenli'deki Blandaus antik kentine giriyoruz. Yoldan 1 km içerdeki kent, yüksek bir yarımadaya kurulu. Altı deniz değil ama, derin uçurumlar, yarların zirvesinde güvenli mi güvenli. Etraftan saldırı olursa, surlarla tedbir almışlar.
Blandaus antik kenti girişinde su kemerleri kalıntıları var.
Bundan 20 yıl öncesine kadar üç tane kemer varken, önce biri sonra da diğeri kilit taşına sızan sularla arka arkaya çökmüş.
Vatandaşın birisi bakmış, diğerleri gibi üçüncü kemer de çökecek, almış bir teneke harç, gidip kemerin tepe noktasındaki kilit taşını betonlayıp üçüncü kemeri çökmekten kurtarmış. Tarihi kalıntının ortasındaki beton harç böyle oluşmuş.
(Bu belki küçük bir detay ama, bir zamanlar gündem olan Fenerbahçe'nin bir maçta 6 yabancıyı aynı anda oynatmasından ya da haber değeri olmayan verimsiz televole programlarından daha önemli şeylerle ilgilenenler de olduğunu göstermesi açısından umut verici).

Üç tarafı derin tepenin eteklerinde antik kente ait kaya mezarları, sur kalıntıları ve giriş kapısı, taş gibi duruyor. Karşıda uzanan panaromada estetik sütunlar arasında üç Alman arkeolog, bir de Turizm Bakanlığı görevlisi inceleme yapıyor.
Yarımadanın en ucunda bulunan ve göze hoş gelen simetrik görünüşlü kent kalıntılarını fotoğraflayıp çıkarken, aklım Ulubey'e komşu Karahallı ilçesi içinden geçen Banaz çayı üzerindeki gerdanlıkta...

Cılandıras Köprüsü
Bu bir taş köprü ve incecik bir yaya yolu var. İsmi de ilginç, Cılandıras köprüsü. Tepeden akan sular, santraldeki görevini yapıp kaçarcasına geliyor. Sonra da koparcasına dökülüyor ve döküldükten sonra, yukarı mı aşağı mı aktığı pek de belli olmuyor.
Kuş ve su sesi hakimiyetindeki yemyeşil ortamda piknik masaları, alabalık restoranı, yüzme havuzu, çay bahçesi otopark ve santral üniteleri bulunuyor.
Patikalar ve taş basamaklar her açıdan, hatta dere yatağından bile inip köprüyü görmenizi sağlıyor. Yaz mevsimi sonrasında kimse yok, Sadece haftasonu aileler piknik yapıyor.
Cılandıras Köprüsü çevresi temiz havası ve dinlendirici ortamıyla, gelmeye değiyor.
Kendimi gün batmadan üçüncü durak Banaz'a gitmeye programlamasam, üzerimde biriken elektriği, kazandığım hızı ve km'yi taşlara oturup sıfırlamayı çok isterdim, ama tempoyu kaybetmeden Uşak iline giriyor, aynı hızla çıkıp Banaz ilçesinden geçiyor, konuksever köyler içinden meraklı bakışlar arasından köylüler ile selamlaşıp Bahadır Köyü'ne ulaşıyorum.


Tepedelen Mevkii Anıt Çam Ağacı
Köy köpeklerinin içeri girmemesi için kapadığım aracın camını açıp araçtan inmeden, anıt ağacın nerede olduğunu soruyorum.
Köylüler anıt ağacın 16 km yukarda, tepede olduğunu söylüyor ve çay ikram etmek istiyorlar. Ama ışık bitiyor ve acelem olduğunu söyleyerek yola devam ediyorum.
Rehberlik edecek kültürlü, kibar bir çoban ile tırmanmaya başlıyoruz, 2312 metre yükseklikteki Murat dağına... Uzun, düzgün gövdeli karaçam ağaçları, meydan direkleri gibi gökyüzüne uzanıyor.
Yol toprak, yer yer çakıllı.
Sözün burasında bir öneride bulunmak istiyorum.
Keskin taşlar, kırık camlar lastiklerin baş düşmanıdır.
Bazen ön lastik çivinin üzerinden geçer, ona parende attırır, arka lastiğe dik gelir ve girer.
Bu yüzden arka lastikler daha çok patlar. Benim lastiklerden birini de yanaktan taş kesmişti.
Uşak'ta tamire vermiş, Banaz dönüşü alacağımı söylemiş ve yola stepnesiz devam etmiştim.
Siz siz olun, benim yaptığımı sakın yapmayın. Çünkü döndüğümde lastikçi kapamış ben de zorunlu olarak Uşak'ta kalmıştım.
Neyse, ağacın bulunduğu 1870 metrede araçtan inip yangın gözetleme kulesinin bulunduğu tepenin karşısına rast gelen "Tepedelen Mevkii'nde", eşi benzeri bulunmaz ve farklı orman kokusu arasında 20 dakikalık bir yürüyüşle kekik tepesini aşıp, etrafı çitlerle çevrili, geniş gövdeli ve yaşı 500-1000 arası olan anıt çam ağacının karşısına dikildim.
İçimden saygı duymak geldi. Ayıp değil ya, ağacı başımla selamladım. Boyu 11, gövde çapı 3.05 metre. Köylüler buna 6 kulaç diyor. 7 kişi el ele ancak çeviriyor. Ağacın çevresi 9.60 metre ve 380 metrekare yer kaplıyor. Çobanlar ağaca "Baklan" ismini takmışlar. Bir de merdiven dayamışlar ulu gövdeye, isterseniz ağaca çıkıp, dalları üzerinde dolaşabiliyorsunuz!...

Uşak Arkeoloji Müzesi ve Karun Hazineleri
Dönüşe geçtim... Kış yaklaşıyor, gün erken bitiyor, kimselerin olmadığı ormanda hava daha da erken kararıyor Denizli'de hiçbir otelde yer olmadığı gibi, Uşak'ta da turistler otelleri doldurmuşlar. Sırada müze gezisi var.
Yasal olmayan yollardan yurtdışına kaçırılıp yıllarca süren uğraşlar sonucu iadesiyle sevince boğulduğumuz "Karun Hazineleri"ni görmeye değiyor.
Arkeoloji müzesinden güzel bir sergilenme ile ışıklı vitrinlere dizilmiş eserlerin, 100 asalık filmle, düşük enstantanede flaşsız fotoğrafı bile çekiliyor. Gümüşler, takılar, toprak kaplar, mezar stelleri, sinek bile girse çalışan hassas bir alarm sistemiyle korunuyor. Müzede hediyelik eşya reyonundan çeşitli eserlerin biblo ve imitasyon kopyalarını da satın alabiliyorsunuz.

Kent içi turunda, tek tük kalmış eski Uşak evleri ve meydanda görkemli bir anıt var. Atatürk'ün karargâh olarak kullandığı müze evde, etnoğrafik eserler görülebiliyor. Yeniden yapılan çevre düzenlemesi nedeniyle, başta top ve mermi taşıyan kadın figürleri eklenerek güzelleştirilen heykel çevresi olmak üzere, iki yıldır alt yapı çalışmaları için tüm şehrin altını üstüne getirmişler.
Uşak'ı anlatırken, bir nebze olsun kilimlerinden de söz etmek gerek. Dericilik, halıcılık, kilim ve tekstille uğraşan Uşaklılar, kilimlerini daha çok Eşme'de dokuyorlar. Altınbaş, Toplu, Hürriyet, Albaş, Gıcıklı gibi çeşitleri bulunan kilimler, geometrik desenleri ve capcanlı renkleriyle içinizde bir coşku yaratıyor, insanın satın alası geliyor.

   
UŞAK ATATÜRK MÜZESİ
Uşaktaki tanınmış ailelerden olan Kaftancıların evi Kurtuluş Savası günlerinde karargah olarak kullanılmış.
Savaş 30 ağustos zaferle sona erdikten sonra Mustafa Kemal, İsmet İnönü, Asım (Gündüz), Nurettin ve Kemalettin paşalarla Uşak şehrine gelerek geçici karargahta konuk olmuş ve 3 gün burada kalmışlar.
Bu süre içinde bir de ibret verici olay yaşanmış.
Türklere esir olan Yunan Başkomutanı General Trikopis ve adamları Mustafa Kemal tarafından ziyaret edilmiş. Geçmiş olsun dileklerini dile getiren Mustafa Kemal savaşta her askerin başına gelebilecek bu olay nedeniyle üzülmemeleri konusunda telkinde bulunarak esirleri teselli etmiş. 1911 yılında yapılmış olan Kaftancıların Büyük Konağına savaş sonrası aile yine taşınmış.
İki katlı yapıya kemerli bir kapıdan salon ve çeşitli odaların bulunduğu birinci kattan yukarı estetik ve ilginç ahşap bir merdivenle üst kata çıkılıyor.
1938 yılında kamulaştırılan binanın, birinci katı Uşak yöresine has özellik taşıyan etnografik eserlerin teşhirine ayrılırken, ikinci katta Kurtuluş Savaşına ve Mustafa Kemal'e ayrılıyor.
Burada Atanın yattığı oda, Atanın çeşitli fotoğrafları ve kullanmış olduğu dönemin eşyaları sergileniyor..


Uşak Halıları
Uşak halıları ile de ünlü Madolyon desenli halıların yanısıra minder denilen 40x40 ebatlı olanlar da papatya, hindibağ gibi otlar ve çiçeklerin kaynatılmasıyla kök boyalı yünlerle dokunuyor, metre kare hesabı fiyatlanıyor...
 Ayasofya Mz.
Altınoluk

Bördübet
Cunda Adası
Cunda Adası Pazarı
Cunda'da Taverna

Alaçatı
Gökçeada
Kerpe
Pembe Kayalar
Rumeli Feneri
Garipçe Köyü
Vatozlar
Çayağzı Köyü
Suuçtu Şelalesi
Uluabat Gölü
Ortaköy
Sultanahmet Myd.
Kapalı Çarşı
Mısır Çarşısı
Çiçek Pazarı
Hayvanat Bahçesi
Pamukkale
Pamukkale Eğlence
Karaca Arboretum
Sarıyer Börekçisi
Turşucu Hacı Salih
Pulculuk
Filateli'de Sanat
Asım Can Gündüz
Tanker Yangını
Dondurma Show

 
Saat Kuleleri
Kuş Cennetleri
Antikalar
Fotoğrafçılık
Halılarla Türkiye

Yol Boyu lezzet

Kartpostallar
Köprüler
Deve Güreşi
Kuş Sarayları
Kaleler
Bacalar
Deniz Fenerleri
Zil Dünyası
Hediyelikler
Sembollerle Anadolu
Çeşmeler
Kapalıçarşı
İstanbulun Heykelleri

 
Sağlık
Denizin Sırları
Mangal Kömürü
Patchwork
Yumurta Şapkası
Çerez Haritası
Turşu
A La Minute
Yel Değirmenleri
Bal
Dilimizdekiler
İstanbul Boğaz Geçişi
Kum Midyesi
Dekorlar
Yapılacak İşler
Hırka-i Şerif
Kutsal Emanetler
Sigortalı Hayat
Türk Hamamı
BlueJean Çanta
Cephe Kaplama
Kumaş Klasiği
Pat Pat
Sebastian Bach Konseri
Çarpıcı Resimler
Korkuluklar
Mavi Yolculuk

Kamp - Karavan
Damla Sakızı
Mısır Çarşısı
Pulculuk (Filateli)
Neşejoy Fashion Line
Masal Butikler
Bogaz Turu
Deniz Malzemesi
Dalış ve Vurgun
Antikacılar Pazarı
Çukurcuma Zamanı
Horhor Antika Çarşısı
Şapkacı Madam Katia
Piknik Alanları

Kent Kuşları
Zeki Müren Sergisi
Sarımsak Baş Tacı

Kahveler Çaybahçeleri
Pera'nın Heykelleri
Pera Duvar Resimleri
Pazarlar
Kızkulesi Gezisi
Levrek ve Tarihi
Dev Gemiler
Çiçeklerin Bakımı
Guguklu Saatler

Karpuzun Faydaları
Dondurma
YürüYORUM 1

YürüYORUM 2
Dekoratif Hediyelikler
Haydarpaşa Garı
Kubbe İstanbul
Kurabiye Fırınları

 
çorba&zeytinyağlılar, sebzeli,etli,yumurtalılar hamur işleri&pilavlar, balıklar, tatlılar...
Mezeler&Salatalar
Balık Yemekleri
Köfteler&Köfteciler Peynirler Ekmekler&Fırınlar
Karides Yemekleri
Lezzet Turu

 
Şarap, Likör Yapımı,
kokteyller
 

Kitaplık >>
Atatürk Evleri

büyütmek için TIKLAYINGezi yazarı fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Haluk Özözlü'nün 18.200 km. yol katederek fotoğrafladığı çok geniş kapsamlı bir çalışma. Kitabı seçkin kitapçılarda bulabilirsiniz.

Anıtkabir Müzesi
Anadolu Med. Mz.
Topkapı Sarayı
Ayasofya Müzesi

Antalya Müzesi

Efes Müzesi
Side Müzesi
Ihlamur Kasrı
Yerebatan Sarnıcı
Dolmabahçe Sarayı
Beylerbeyi Sarayı
İst. Arkeoloji Müzeleri
Mevlana Müzesi
Gelibolu Mevlevihanesi
Sağlık Müzesi
Kariye'nin Müzesi

Lokomotif Müzesi
Sadberk Hanım Müzesi
Rahmi Koç Sanayi Mz.
Pera Müzesi
T.D.İ. Merkezi

Yesemek Açık Hv. Mz.
İst. İtfaiye Müzesi
İş Bankası Müzesi
Beşiktaş JK Müzesi
Madame Tussauds Mz.
Özdilek Balmumu Mz.
Boukoleon Sarayı İstanbul Sirkeci Garı Tekfur Sarayı Müzesi Atatürk Arboretumu Beykoz Mecidiye Kasrı

Gülse Birsel
Hülya Koçyiğit
Tülin Şahin
Vatan Şaşmaz
Çağla Şikel
Aysun Kayacı
Tan Sağtürk
Gülşen
Doğkan
Nil Karaibrahimgil

Bu sayfalarda günlük yaşamdan komik kesitler bulabilirsiniz.