Hazırlayan: Haluk Özözlü

Opel MERİVA
Opel Meriva'nın test turunda araç içi yaşam ve Meriva'nın sürücüsüne neler hissettirdiğine değineceğim.
İlk bakışta Meriva'nın ciddi ve ağırbaşlı havası sizi farkında olmadan olgun ve hatasız araç kullanmaya davet ediyor. Meriva bu duruşu ile hakimiyetini ister istemez kabul ettiriyor. Bu hakimiyet seyir halinde de devam ediyor.
Viraja girişlerde, çıkışta, bilhassa fren kullanımlarında yola hakimiyeti, intibakı güven veriyor. Falso yapmıyor hatasını bulamıyorsunuz. Araçta zor koşullarda bile istem dışı gezme, fren anında yolla kucaklaşma, acaba mı gibi sorulara neden olacak izlenim yaratmıyor.
Araca binişte ilk dikkati çeken, daha önce alışagelmemiş şekilde tasarlanmış ön cam oluyor. Bu alışagelmemişlik öylesine ilginç bir yapıda sergileniyor ki, bu sistem araca dinamizm, çeviklik, farklılaşma gibi özellikler katarken sürücüye kah uçağın kokpitini, kah kaptan köşkünü, kah cumbalı bir salan penceresini hatta camekanlı bir serayı anımsatıyor.
Bütün bunlara yol açansa görüş alanı geniş olan büyük ön cam ve bunu iki yanda tamamlayıp, oldukça önde yer alan yan camlar. Yolculuk boyunca bu üçlü ile beraber gidiyor ve nasıl bir tasarımsa hiç bıkmıyorsunuz.
Meriva'nın böylesi yürüyen konforlu salon içinden dışarıya bakmak, bakılan her şeyi ve hayatı güzelleştirmeye yetiyor. Sizi rahatsız edebilecek her türlü ışığı süzerek etkisini azaltan renkli camlar büyük bir avantaj. Yaz sıcağında klimanın sağladığı serin ortam, CD çaların kaliteli sesiyle birleşerek konforu tamamlıyor.
Son derece estetik olan Meriva, uzun yolda size zevkli bir yolculuk imkanı sunuyor. Hem de arka koltuklarda uzun boylu basketbolcuların bile bacak bacak üstüne atıp rahatça oturabilecekleri bir iç mekanla.

  

Merivanın iç dünyası
Yukarda Meriva'nın içinden bakılan her yer güzel görünüyor demiştim. Bunu Çeşme limanında da denedim Gerçektende ön, ön yan kapı ve camların hepsinde ayrı komposizyonlar farklı güzellikler görünüyor.
İtibar, saygınlık, güven, zenginlik sergileyen Meriva'nın Çeşme kalesi ve yatlar ile birleşen görüntüsü uyumlu otomobil imajını perçinliyor. Bazen yapacağınız küçük değişikler hayatı tek tüze olmaktan çıkarır. Bu değişikler evde iş yerinde, kıyafetinizde yapılabilirde, otomobilde genellikle sabit kalır.
Oysa Opel Meriva sunduğu sayısız seçenekle ihtiyaçlara arzunuz doğrultusunda cevap verirken aracınızı monotonluktan da kurtarıyor. Aileniz kalabalıksa veya taşınır gibi seyahat ediyorsanız arka bölüme alabildiğince valiz koyabiliyor, koltukların kapladığı alanı bile bagaja dahil ederek geniş iç hacım elde edebiliyorsunuz.
Koltukların sırt bölümleri yatık haliyle en uzun boylu kişilerin bile boylu boyunca yatabileceği konuma gelebiliyor. Meriva, bir oda kadar geniş bölümüne yerleşen çocuklara oyun odalarını aratmıyor.
Bagajın üç pencereli aydınlık bölümü, koltukların bulunduğu konfora sahipken beraberinizde götürmek zorunda olduğunuz kedi, köpek gibi evcil dostlara emniyetli seyahat imkanı sağlıyor.
Sportif faaliyetlerde bulunanlar için götürülmesi gereken şişirilmiş bot, deniz yatağı, sörf tahtası, su, kar kayakları, bisiklet gibi araç gereçleri rahatlıkla sığdırabiliyorsunuz. Hatta bir müzik grubunun bateri takımı, ses düzeni gibi enstrümanlarını yerleştirebiliyorsunuz. Amaca uygun değişebilir koltuk düzeni sayesinde iki otomobille taşınacak malzemeyi Meriva tek başına alabiliyor.
Meriva'da yolculuk edenler için bir çok kolaylık sağlanmış. Arka koltukları yatırıp kaldırıyor, ve aralarına buzdolabı gören bölümü, koltuk sırtlarının paralelliğine göre yerleştirebiliyorsunuz. Bu bölümü yukarı kaldırıp sırtınızı dayıyor, aşağı indirip kolunuzu koyuyor, kah sehpa, kah masa gibi kullanıp içini açarak soğuk meşrubatlarınızı muhafaza ediyor ve dahası, yerinden çıkartıp beraberinizde götürüyorsunuz.
Meriva bu ve buna benzer diğer artıları ile esneklik konusundaki özelliklerini gözler önüne serip ayrıcalığı fazlasıyla hak ediyor.

  

Meriva ile Yol boyu
Eski Foça'nın büyük bölümü düz, tatlı meyilli virajlarına Opelin yola iyi basan Meriva'sı ile girdim. Tüm güzergah boyunca manzaraya bir şeyler görüp fotoğraflamak amacıyla daha dikkatli baktım. Sağlı sollu dış dikiz aynalarının geniş görüş alanı içinde seyir boyunca göremediğim kör nokta kalmadı.
Gölgeliklerin arasında bulunan tavan aydınlatması güçlü ışığı ile özellikle gece sürüşlerinde çok yardımcı oldu. Geniş torpido gözü de tüm ufak tefek eşyamı topladı. Gece görüşü iyi, geniş yüzeye sahip mercekli farların yolu aydınlatma kapasitesi yüksek tutulmuş. Arkadan gelen aracın kolaylıkla fark edebileceği yükseklikte olan stop lambaları, yukarıda konumlanmış biçimiyle araca yükseklik ve estetik kazandırmış.
Gece yol aldığım zamanlarda varlıklarını, nerede olduklarını, gözü rahatsız etmeden belli edercesine küçük lambalarla belirginleştiren kumanda butonlarının bulunduğu ergonomik tasarımlı kokpit, gece gökyüzünde yıldızları seyrediyor veya ışıl ışıl bir kenti uçaktan görüyormuş hissine kapılmanıza yol açıyor. Bu zengin görünüm aradığınız butonu kolayca seçmenize yardımcı oluyor.
Ön-arka elektrikli camlara kumanda eden butonlar kapı koluna yerleştirilmiş. Butonlar tam parmak uçları bitimine denk geliyor ve kolay kullanımlı. Direksiyonda bulunan radyo-CD çalar kumandalarının da tasarımı ergonomik.
Vites kolu önünde iki, arkasında bir adet olmak üzere üç meşrubat gözü var ki bence en çok kullanılan işlevsel ve en yararlı gözler bunlar oluyor.
Fren de yapsanız, bozuk yolda da gitseniz ne meşrubatlar ne de çalmakta olan CD'niz sarsıntıdan etkilenmiyor. Meriva'nın yol tutuş taviz vermeden konforlu bir sürüş sunan süspansiyonu özellikle uzun yolculuklarda çok büyük bir avantaj. Kolonya, peçete, kalem ,CD, gazete v.s. gibi ufak tefek eşyanızı koymak için kullanabileceğiniz geniş kapı içi cepleri de konforu arttırmak için dizayn edilmiş.
Uzaktan kumandalı merkezi kilit sayesinde araçtan indikten sonra tüm kapıları tek bir butona basarak kilitliyorsunuz. Ama dönene dek Meriva'yı özlüyorsunuz.

  

Vagon Gibi Salon
Trilye röportaj dönüşü Topçular- Eskihisar arasını feribotla geçerken Opel Meriva'nın içinden arka koltuğa oturdum. Amacım arka koltuk konforunu yakından tanımaktı.Feribottayım, yandaki araçların gözü Meriva'da. Onlar arcın içini camlar koyu renkli olduğu için göremeseler de ben rahatça dışarıyı pekala görebiliyorum. Aslında füme camlardan çok memnunum. Feribot geçişi için sıra beklerken araç içinde sıkılıp parktaki otolar arasında dolaşma modası vardır.
Bu dolaşanlar otomobillerin yanından geçerken bir size bir de aracın içine bakarlar. Arkasından satıcılar gelir inat ve ısrarla Yalova'nın salatalığını, elmasını Yarımca'nın kirazını , Trabzon'un ekmeğini satarlar. Onlar gider kasetçi, arkasından CD satıcısı, meşrubatçı, gözlükçü, piyangocu gelir. Ona "hayır", buna "istemiyorum" demekten kaşlarımın uzun süre yukarıda kaldığını fark ederim hep. Bir de feribottan inen araçları seyredenler vardır, kimler gidiyor diye süzerler! Meriva'nın arka camlarından çok memnunum o yüzden. Ayna gibi, meraklı bakışları engelliyor. Aracın içini de göstermiyor.
Ön koltuğun birisini öne yatırdım ufkum açıldı. Yolculuk boyunca rahat kullanımlı sempatik direksiyon simidini kullandığım ellerimi ensemde kenetleyip doya doya esnedim. Koca salon önümde, sarı ışıklı kent İstanbul devamında uzandı… Pulman koltukların başlıkları seviye ayarlı ve isterseniz çıkartabiliyorsunuz. Ön koltuk sırtı arkasına yerleştirilmiş açılır kapanır kapaklardan birisini açtım, delikli meşrubat koyma gözü de var, yemek yenecek kadar keyifli. Alt bölümde esnek bir file cep bulunuyor. Gazete, dergi veya şişe dahil her şeyi koymak için. Küllük, çakmak önünüzde, tavan lambası tepenizde, tutma kolları arka kapılar tavan üstünde, yatar kalkar koltuk, sehpa, soğuk depo olarak kullanılabilen portatif orta bölüm iki koltuk arasında. Bu saydıklarım arka kotluk yolcularına sunulmuş konforlardan sadece birkaçı.
Ben daha ne isteyeyim? Sağım, solum, arkam füme cam, derinde stereo müzik geliyor, klima istenilen açı , güç ve hassas ısı ayarlı, tozsuz, dumansız, polensiz taze hava sağlıyor. Size de sadece arka koltukta bacak bacak üstüne atıp yanı başınızdaki soğuk gözden çıkardığınız meşrubatı yudumlayarak etrafı seyrederken Meriva ile yaşanan yolun zevkine varmak kalıyor.

  

Ana Sayfaya dönmek için Tıklayınız

Otomobil konulu diğer sayfaları için tıklayınız...