İtfaiye Müzesi ilk kez 1931 yılında zamanın itfaiye çalışanları tarafından Fatih İlçesinde bulunan İtfaiye Daire Başkanlığı binası olarak kullanılan tarihi yapının yanında ki ek binasında açılmış. Müze koleksiyonlarının bakım onarım ve binanın tadilatı gibi nedenlerle zaman zaman kapalı kalmış. 1989 yılında açılan müze 1997 yılında yine restorasyon sebebiyle kapatılmış. 23 Eylül 1998 yılı İtfaiye Haftası kutlamalarında yeniden düzenlenip adını da Kont Odön Szchenyi İtfaiye Müzesi olarak değiştirilerek tekrar açılmış. İtfaiye Müzesi 2008 yılında genel bir restorasyon kapsamına alınarak Başakşehir deposuna tahliye edilmiş.
Daha sonra olması gereken yer olan tarihi itfaiye binasından kopartılarak, Beşiktaş ilçesinde bulunan Kılıç Ali Paşa Su Sarnıcı olarak bilinen yeni yerine taşınmış. Sergilenen müze malzemesi yeni konsept içinde tasnif edilerek
15 Mart 2013 tarihinde ziyaretçilere hizmet vermeye başlamış.

Müzede neler var.
Kemerli yüksek tavanlı müze salonları içinde yapılan gezide, özellikle girişte İstanbul Boğazı girişinde 1960 yılında yanan tanker kazasının duvar boyunda fotoğrafı görülüyor.
Bir başka salonda Yangın kulesi olarak hizmet veren Beyazıt Kulesi fonunda kentin geçirmiş olduğu yangınların kronolij tarihlenmesini gösteren dev kroki bulunuyor. Tulumbacıları yangına gidişleri dönemin kıyafetleri giydirilmiş cansız mankenlerle temsil ediliyor.

Müze koleksiyonları, günümüzden üç yüz yıllık bir geçmişi bünyesinde barındırmakta olup, ilk tulumba (çardaklı tulumba) mahalle tulumbaları, hidroforlu tulumbalar, ilk motorlu pompa, atlı tulumba arabası, bez su sarnıcı, yangın merdivenleri, meşin eldivenler, itfaiye fenerleri, can kurtarma halatları, gaz maskeleri, filtreler, telefon santrali, taksim muslukları görebilecekleriniz arasında yer alıyor.
Tulumbacı ve itfaiyeci kıyafetleri, yangın miğferleri, amir yangın baltaları, su fıçısı, amir-er şapkaları, yağlı boya tablolar, renkli siyah beyaz fotoğraflar eşliğinde duvarları süslüyor.
Müze, bir meslek ve yaşayan bir kurumun müzesi olması nedeniyle eğitim ve bilgilendirme merkezi ve okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine kadar her yaşta, kategoride ki öğrencilere itfaiye tarihi ve müze hakkında bilgiler veriliyor.
Müze, Cumartesi, Pazar günleri kapalı olup, hafta içi 09.00 ila 17.00 saatleri arasında ücretsiz gezilebiliyor.

İtfaiye Müzesi:
Yıldız Mahallesi Çitlenbik Yokuşu Horoz Sokak No:1 Yıldız-Beşiktaş İstanbul - Tel no:
0(212) 259 91 24

fotoğrafı büyütmek için tıklayın...
fotoğrafı büyütmek için tıklayın...


İtfaiye Müzesi'nin Fatih'te ki
taşınmadan önceki orijinal müzesinden görüntüler
Resmi büyütmek için üzerine tıklayın
Resmi büyütmek için üzerine tıklayın
Resmi büyütmek için üzerine tıklayın

Resmi büyütmek için üzerine tıklayın
Resmi büyütmek için üzerine tıklayın
Resmi büyütmek için üzerine tıklayın


s i h i r l i t u r.com Anasayfaya Dönüş İçin Lütfen Tıklayınız...

 
© 2000 - 2016, sihirlitur'daki tüm yazılar ve fotoğraflar
Haluk Özözlü'ye aittir, alıntı yapılamaz, izinsiz kullanılamaz.