Renault Scenic ile Ege & Akdeniz...
Otomatik Scenic
Vitesli bir otomobilden sonra birdenbire otomatik bir araç kullanmak kimine göre ilk kilometrelerde tedirginlik yaratabilir.
Sol debriyaj ayağınızı izine çıkarmışçasına unutup, sadece sağ ayakla fren ve gaz pedalına dokunmadan yol almak önceleri tuhaf gelebilir. Oysa ne denli rahatlık olduğunu kısa zamanda anlıyor, hatta sanki bir daha vitesli araç kullanmak külfet gibi gelecek diye düşünmeye başlıyorsunuz.

Scenic'i Scenic yapan özellikler

Sürüş zevki, yol tutuşu, sessizliği, esnekliği, iç ferahlığı, ıvır zıvır koyacak gizli gözleri, viraja girişi, koltuk ile direksiyon arasında kalan mesafede masa başı oturma rahatlığı, çevreye bakış açısı genişliği ve hâkimiyeti araçta ilk fark ettiğim özellikler oldu. Ama en çok dikkatimi çeken soğutucu gözü, güçlü kliması, yakıt depo kapağını da açan uzaktan kumandalı kilit sistemiydi. Özellikler sadece bunlarla sınırlı kalmadı. Aracı kullandıkça aynalı güneşlikleri, sempatik korna sesi, müzik sistemi, araç yüksekliği, tavanda ki kumanda tablosu, sunroof ve camların hızla açılması, yanlarda ufak tefek yol eşyalarını koymak için gözler, sırtı saran, ağrı yaratmayan, gövdeyi saran, yan destekli koltuklar, biniş ve iniş sırasında yaşanan rahatlık, hissedilen olumlu avantajlardı. Güven veren ABS elektronik fren sistemi, fren sırasında ağırlığın tekerleklere homojen dağılımı, sürücü ve yolcularda huzur, güven, yaratıyordu. Mutluluk hisleri uyandıran konforuyla sürüş zevki veren ideal aile otomobili ihtiyaçları sunan Scenic de bir farklı özellik ise minibüs misali araç içinden aracın burnunu hiç görmüyor, camdan sonra direk olarak yola bakarak gidiyorsunuz.

Ege ve Akdeniz'de

Oto-gezi yol testi başlığı altında Scenic ile İstanbul'dan çıktığım tur boyunca Muğla'nın Sakar Geçidinden inip, Ölemez Dağlarını aşarak Ekincik Koyuna, Dalyan İztuzu Kumsalına, Bafa Gölünün yanı başından inişli çıkışlı virajlı yollardan geçerek Bodrum'a ve yarımadanın koylarına, köylerine, Toros'ları aşıp Adrasan'a ve tepelerine, rüzgârlar ve Adalar ülkesi Ayvalık'da Şeytan Sofrasına, Cennet Tepesine, Cunda Adasına hep onunla kısa sürede yolun zevk verdiği hislerle ulaştım. Sadece asfalt yol değil, engebeli arazide, toprak yollarda da Scenic aynı randımanla yola devam etti. Özellikle Kaz Dağlarının Ayıdere turu için geçilen yangın çalışmaları için açılmış yollarında, Ödemiş Bozdağ'ların aşılmasında, Alaçatı'nın, Kula'nın, Foça'nın, Bergama'nın daracık sokaklarında manevra kabiliyeti, çekişiyle göz doldurdu. Zor etaplardan biri olan Âşıklar diyarı Uşak ilinin Ulubey Kanyonu içinde vadiyi bıçak gibi yarıp, ralli pilotlarını çatlatırcasına tozu dumana katarak geçip gitti. Kâh Banaz ilçesi, Tepedelen zirvesine çıkıp, kâh Banaz Çayı üzerinden geçerek Klandıras Köprüsüne dek uzanan Kral Yolunda altı yüksek, önden çekişli araç "Banamısın" demeden yol aldı. Çanakkale'yi geçti, Denizli'yi Bozüyük, Kütahya arasında Frig Vadisinde arazi aştı, araç kullanmanın büyük zevk olduğu Bilecik Yaylalarında kilometreleri yuttu, saat gibi çalıştı…


Sizde de olur mu bilmem. Uzun yoldan dönünce insanın üzerinde bir yol sarhoşluğu kalır. Devamlı yola bakmaktan gözünüze yol öyle bir yerleşir ki, araçtan indikten sonra bile gözünüzde yol hala gelmeye devam eder. Uzun yolun yarattığı hareketsizlikten doğan reflekslerdeki zayıflama, halsizlik, uyku hali gibi durumları Scenic turum boyunca hiç yaşamadım. Araçtan indiğim anda direksiyon başında hiç yorulmadığımı fark ettim. Dinçtim, yine yola devam edecek enerjim hep rezervde vardı.
185/65 R15 ebatlı lastikler üzerinde yol aldığım binlerce kilometre boyunca süspansiyon sistemi, fren dokunuşlarında ki hızın erimesi, gaza yüklenişte vitesin motor devrine olan intibakı huzur yaratıyor. Yükseklik ayarlı hidrolik direksiyonun rahatlığı ve el alışkanlığı yaratışı, cam silecek kollarının akıllı programlanışı, çift açılır tavan, hava üfleyiciler, her arzuya göre ayarlanabilir koltuklar, direksiyon altından kumandalı oto-teyp, cam açma kapama düğmelerinin ele yakınlığı kullanmaya doyamadıklarımdan sadece bazılarıydı. Kısaca özetlemek gerekirse, kullandıkça kendini sevdiren otomatik Scenic yol boyunca büyük rahatlık sağlıyor denebilir.
 

  
Ölemez Dağları (Ekincik) Kula (Manisa)  Alaçatı Kayalıkları
  
İztuzu Kumsalı (Dalyan) Frig Vadisi (Kütahya)  Mydos Kapısı (Bodrum)
  
Sart Artemis Tapınağı (Manisa) Anıt mezar (Foça) Ulubey Kanyonu (Uşak)
  
Cunda Adası (Ayvalık) Osmaneli (Bilecik) Kula (Manisa)
  
Cennet Tepesi (Ayvalık) Ölemez Dağları (Muğla) Köyceğiz Gölü (Muğla)
  
Blandaus Antik Kenti (Uşak) Ayıdere (Kaz Dağları) Osmaneli (Bilecik)
  
Manastır Köprüsü (Kaz Dağları) Bilecik Saat Kulesi (Bilecik) Cunda Adası (Ayvalık)


Ana Sayfaya dönmek için Tıklayınız

Otomobil konulu diğer sayfaları için tıklayınız...