yollar
 


Aynı havayı solur, aynı yağmurda ıslanır gibi eşit paylaşımlı olup tekerlekli tüm araçların buluşma noktası gibidir yollar. Diliniz, dininiz, ırkınız, milletiniz, bayrağınız, cinsiyetiniz, yaşınız, işiniz, makamınız, hızınız, yükünüz, maddi manevi durumunuz ne olursa olsun ortak kullanılan güzergahlardır yollar. Kimini kimilerine yaklaştırır kimini kimilerinden ayırıp uzaklaştıran hep yollardır. İşe, eve, okula, doktora, askere, düğüne, alış verişe, tatile yine bu yollardan gidilir gelinir. Aileye, sevgiliye vatana çeşitli yol araçlarıyla kavuşturan yollarda yaşananlar, yolda yaşayanlar, yoldan yaşayanlar vardır. Mutlaka herkesin başından geçen bir yol hikayesi, unutamadığı bir yol anısı, yol tecrübesi vardır. Gelip geçerken fark etmesek de, dikkatimizi çekmese de yolu yapanların, onu onaranların, değişen mevsimlerde, değişen şartlarda ortaya çıkanların, ilginç hayat hikayeleri hep yol üzerine kurulmuş, içinden hep yol geçmiştir. Kimisi ürününü yol kenarında kurduğu tezgahlarda pazarlar, kimisi ihtiyaç halinde zincir takar, kimi bir araç bozulsa da çekeyim diye bekler, kimi hata yapanı bulsam da ceza yazsam diye fırsat kollar. Kısacası kimilerine göre kazanç kapısıdır yollar.
Ne özlemler ne hasretler çekilir, bazen yollar gözümüzde büyür, bazen onca yol göze alınır. Dikiz aynasına yerleştirilen fotoğraflar yol arkadaşı olur, kavuşma hayali kurulur. Haritada yanı yeşil hatla belirtilip, manzarası güzel anlamına gelen yollar tercih sebebi olur. Yolun kalitesi mühimdir. Yolun güvenliği ise daha da önem taşır, asfalt, parke, toprak, stabilize, yeni zift dökülmüş veya yağışta kaygan, tuzlu, buzlu, karlı yollar üzerinde viyadükler, tüneller, köprüler, hemzemin geçitler, kavşaklar geçilir bazen de gökyüzünün görünmediği daracık kanyonlarda, keskin virajlı yamaçlarda, kah nehir boyunda kah uçurum kanarlarında yol alınır. Kimileri yolda uyur, kimileri için yol güzel bir film gibi, seyir güzergahıdır. Müziğin temposuna ayak uydurup araç içinde yol boyunca el çırpan eğlenen de olur bir biri ardına yaktığı sigaralarla direksiyon başında, koltukta efkar dağıtan da bulunur. Omzuna dayanan sevgili başıyla mutluluktan uçarak veya durmaya yakın hızda yol alanlarda yok değildir. Aslında çok çocuklu ailelerin pikniklere gidişleri, yanlarından ayıramadıkları evcil dostları ile beraber yola çıkanlar, yola baş koyanlarla, yol vermeyenler, yolun sabırsızları, yolun acemileri ile yollarda her gün her dakika karşılaşılır. Başından beri anlatmaya çalıştığım yol konusu aslında hayatın ta kendisidir. Hayatını yolda kazananların yanı sıra yolda nice hayatlarda kaybedilir. Yollar hepimizindir, bugün belki geçmeseniz de bir gün elbet geçilir.
Yollar için söylenen atasözleri, deyişler, vecizeler, cümleler dilimize iyice yerleşmiş, yollar için sayısız besteler yapılmış, şiirler yazılmıştır. Uzun ince bir yolda olanlar, otobanda yol alanlar, duble yolların çoğalmasını bekleyenler, yollarda yaşananları, yolun zevkini, yol lezzetlerini, yol hediyelerini, doğasını, yol panoramasını, yol canlılarını, güzellikleri, yolda kazanılıp, yolda kaybedilenleri, rizikoları, deneyimleri, anıları, esprileri, yol aksesuarlarını, istasyonları, mola yerlerini, yolcuların düşünce ve psikolojilerini, hissettiklerini, yolculuklarını, yol kıyafetlerini, yolculuk şekillerini, yol arkadaşlığını, karşıdan gözünüze gelen kahrolası uzun farlı yolun gecesini, gündüzünü, mevsimini, "yol hikayeleri" bölümünde bulabilirsiniz. Bir başka hikayede buluşmak üzere, yolcu yolunda gerek.