ilham yolları
 


Araç içinde sürücü ve yolcuların yapabilecekleri uğraşlar sınırlıdır.
Direksiyon başında dikkat yola verilse de yine de müzik dinleme, devamlı değişen panoramayı seyretme, bir şeyler yiyip içme, sohbet etme, bol bol düşünme, hayal kurma ilk akla gelenler olarak sıralanabilir. Kimi yolda fazlasıyla durgunlaşır, kimi uyur kendinden geçer, kimine de ilham veren pastoral güzellikte yollarda duygusallaşır.
Bir çok beste, şarkı sözü, şiir, öykü, senaryo yollarda yaratıldığı gibi dilimize yerleşen bir çok atasözü, vecize, ana teması içinde derin yol kavramları yer alır. Günlük hayatımızda farkında olmadan kullandığımız cümlelerde fazlasıyla yol kelimesi geçer. Şimdi bir kaçına bakıyoruz.
Yollar yürümekle aşınmaz, ömür biter yol bitmez, uzun ince bir yoldayım, yollarımız burada ayrılıyor, yolun açık olsun, yolcu yolunda gerek, yol geçen han, yoldan çıkmış, yol ver, yol geçenindir, bu yolun sonu karanlık, bu yolun dönüşü yok, bu yola baş koydum, insan yolculukta belli olur, yolun yolcusu, yol tutması, yol yorgunu, yoluna kurban, dikenli yollar, yol haritası, yol arkadaşı, yolunu gözledim, yol ayırımına geldik, yolun yarısını devirdik, yaş 35 yolun yarısı eder, bir yolu bulunur, yolsuzum, sepet koluna her kez yoluna. Hepsininaçıklamasına, kimin söylediğine değinsek sayfalarca yazmak gerekebilir, iyisi mi biz şimdi de içinden yol geçen bestelere bir bakalım. Gül döktüm yollarına, sen yoluna ben yoluma, arabaya taş koydum civanım, ben bu yola baş koydum, Adananın yolları taştan sen çıkardın beni baştan. Hepsi bu kadar mı, derseniz değil tabii. Bir de yabancı bestelere mal olmuş olanlar var.
Efsanevi dörtlü The Beatles Abbey Road albümünü hatırlarsınız dört Beatle yaya geçidi üzerinde karşıdan karşıya geçerken, geri planda bir VW ile fotoğraflanmış. Aynı grubun Double White albümünde John Winston Lennon'un söylediği Why don't we do it on the road?, The long and winding road. The Animals grubunun unutulmaz solisti Eric Burton'un söylediği Tabacco road. 30.Mayıs.2004 de İstanbul'da bir kez daha konser verecek olan Jethro Tull grubunun melodisi Roc'k on the road. Cris Rea'nın dillerden düşmeyen bir yol parçası, The road the hell. The Doors grubunun Road house blues, The Marmalede'nin Back on the road melodileri ve daha niceleri Lovin Spoonful, Shocking Blue, Queensryche, John Mayall, Sir James Paul Mc Cartney, George Harrison, Ringo Star, bestelerinde yol teması da işlemişler. The Middle of the road da ise, "yol" gruba isim olmuş. İpek Yolu, Baharat Yolu, Kral Yolu tarihte önemli izler bırakmış. Yazının sonunu konuya ilişkin bir küçük anı ile bitirmek istiyorum. Bir zamanlar Türk Pop'unda "Abajur Kız" olarak tanınan "Bendeniz" ile röportaj için Raks müzik te bulunuyorum. Yeni çıkan kasetini incelerken tüm şarkı sözleri ve besteleri kendisine ait olduğunu görünce, "Şarkıları nasıl ilham alıyor, nerede yapıyorsunuz", dedim. Çok rahat cevap vermişti "Bu sabah buraya taksiyle gelirken bir tane yolda yaptım, akşam giderken de bir tane daha yapacağım, ben besteleri yolda yaparım" demişti.
Vay be..! Demek ki İstanbul'un trafiği, taksicisi bile kimilerine ilham kaynağı olabiliyormuş.!