vosvos'la ben
 


Yıl 1976 Aralık ayı sonu Mark 6 lira 40 kuruş pazarlığı yaptık, bir hafta sonra ayın 26 sı mark bu defa 7.15 oldu. 60 bin TL peşin ayda 10 bin TL taksitle toplam 127 bin 500 TL ye, hayalini kurduğum, dahası başkası olacaksa arabam olmasın daha iyi diyebilecek kadar çok sevdiğim 73 model 1303 Big VW ile İzmir de tanıştım. Aracı benim için dayım bulmuştu, İstanbul dan uçakla gidip alacak hemen dönecektim. O ise, Karşıyaka da bir kayısı ağacının altında örtüsü içinde yeni sahibini bekliyordu. 42 bin km deydi göz göze geldiğimiz an benim ilk otomobilim, ilk sevgilim, ilk aşkım olduğunu hissettim. İşlemler bitti hemen yola çıktık hiç unutmam dönüşte Ayvalık Cunda Adası restoranlarının birinde açık havada masamın etrafında benden balık kafalarını bekleyen 23 kedi ile beraber ona bakarak yemek yemiştim.
Sonra olaylar, çatışmalar, telaşla zamana karşı geçen 20 yıl gazetecilik bir yana, Türkiye'nin her yerini köşe bucak 500 bin km yol yaparak çeşitli kitapları, yazı dizilerini hep onunla hazırladık. Türkiye Gezi Rehberinden tutun da 17 bin 200 km yol yaptığım Atatürk Evleri kitabına dek belgeselleri, OTOHABER in ilk gezi yazılarını hep onunla hazırladım. Hatta
sihirlitur yine onun eseridir diyebilirim. 8400 km si Londra'ya uzanan Avrupa turu ile toplam 500 bin km yol dediğim, dile kolay dünyanın çapının 40 bin km olduğunu düşünürsek 12,5 kez turlamış oluyoruz. Türkiye de geçmediği yol, dinlemediği müzik kalmadı gibi. O, çok yer görmüş, başından çok şey geçmiş, çok şey yaşamıştır.
İşte bu yeni köşemizde ilerleyen haftalarda bunlara değinip hepsini bir bir anlatacağız. Kimisine gülecek, kimisine şaşıracak, bazısından deneyim kazanacağız. Hepsi bumudur derseniz değil tabi.! OTOHABER gezi sayfalarında kullanılan diğer araçlarla yapılan yolları ve yaşananları da anılara eklediğimiz zaman karşımıza anlatacak bir milyon km lik bir hikaye çıkıyor. Şimdi yıl 2004 Mart ayı, 31 yaşındaki "Oğlum" VW ile yola devam ediyoruz. Geçen yıl onun bir fotoğrafını merkezi ABD de bulunan ve dünyanın en büyük fotoğraf paylaşım sitesi olan https://www.photo.net/photodb/photo?photo_id=343018 sitesine koymuştum. Kısa sürede esprili ve yaratıcı özelliği ile haftanın fotoğrafı seçilmişti. Bugüne dek sadece bu fotoğrafı tıklayan sayısı ise 2 milyonu aştı. Bu rakam 8 tane Wembley ile bir tane dolu dolu İnönü stadı seyircisine eşit bir rakamdı.
Hiçbir otomobil markası böyle bir ilah model yaratamadı, hatta beni fark edemeyen Volkswagen bile ondan daha fazla sevilip tutulanı yapamadı. Böyle durumlarda yapılacak en kötüsü yapıldı. Onun üretim hayatına son verildi. Ama biz hala yollardayız.