Sayfa 1 2 3 4 5 6
 

Gün Batımında Kızıla Boyanan Kızılçukur Vadisi Göreme - Nevşehir


Kapadokya gezisine çıkanlar için günün her saati önem taşıyor, günün ilk saatlerinde Ürgüp, Göreme, Uçhisar, Ortahisar, Avanos, Soğanlı gibi yerleri gezenler akşam saatlerinde Kızılçukur vadisinde gün batımını izlemek üzere toplanmaya başlıyorlar. Güneş güne veda edip, ufuk hattına yaklaşırken yer gök kızıla boyanıyor, peri bacaları, kaya oluşumlar gün batımı rengine dönüşüp kendi renklerinden çok bu solgun ışıkları yansıtıyor.
Bölgenin büyülü ortamına kumlu topraklarında yetişen üzümlerden yapılma genç sofra şarapları katılıyor, Mars belki de bir başka gezegene benzeyen yüzey şekilleri fotoğraf karesine sığmaz oluyor, kadehler akşamın son ışıklarına kalkıyor, damakta gezdirirken tadına varılan şaraplardan, yudum yudum Kapadokya içiliyor.

Zelve Vadisi Avanos - Nevşehir


Çömlek yapımcılığı ile öne çıkan Avanos yakınlarına gelince Ürgüp, Göreme’de gördüklerinizden daha farklı yüzey şekilleri ile karşılaşıyorsunuz. Peri bacaları yine var fakat bunlara ilave Zelve Vadileri sizi sizden almaya yetiyor.
Açık havada kazanılan bitmek bilmez enerji ile yürüyor, vadilerin derinliklerini keşfe çıkıyorsunuz.
Her iki tarafta yer alan sıra mağaralar, kayaların oyulması ile yapılmış yerleşim yerleri çoktan terk edilmiş olsa da merak uyandırmaya devam ediyor. Kimine patikadan kimine taşa oyulmuş, aşınmış basamaklardan tırmanarak ulaşırken meraklar tatmin ediliyor, kendinizi bir başka gezegene gitmiş gibi hissediyorsunuz.


Ürgüp, Göreme, Avanos üçgeninde Sihirli Yolculuk Nevşehir


Bir başka yere benzemeyen oluşumlar içinde isterseniz ilkbahar, isterseniz sonbahar her iki mevsimde de kapadokya Bölgesinin seyrine doyum olmuyor. Marmarisli arıcılar her yıl bu fırsatı kaçırmıyor, baharın ilk açan çiçeklerinden bal üretimine başlamak üzere kovanları taşıyıp arılarına çiçek balı için imkan hazırlıyorlar.
Sonbahar ise foto safariye çıkanlara renk ahenk doğa içinde gizemli kompozisyonlar sunuyor.
Bölge, doğa yürüyüşü, bisiklet turları, cross, motosiklet, at gezilerine, gün doğumunda balon gezisine imkan tanıyor.


Peri Bacaları Ailesi Ürgüp - Nevşehir


Nevşehir üzerinden Ürgüp istikametinde yol alırken yöre halkının Peri Bacaları Ailesi olarak nitelendirdiği bu grupla karşılaşıyorsunuz. Anne, Baba ve iki çocuğa benzetilen peri bacaları biraz da bu yüzden turist grupları tarafından rehberler eşliğinde görülüyor. Etrafında otobüs ve araç park edecek imkan olmasını hediyelik eşya satıcıları için de imkan oluşturuyor. Peri bacalarının taş bibloları, bez bebekler, mermer objeler yöresel hediyelikleri oluşturuyor.


Açık Hava Müzesi Göreme - Nevşehir


Karanlık Kilise, Kızlar Manastırı gibi bir çok kiliseye sahip Göreme Açık Hava Müzesini gezenler hem peri bacaları arasında unutulmaz bir yürüyüş yapıyor, hem de kilise duvarlarına işlenmiş kompozisyonları görüyorlar.


Biraz Kumlu, Biraz Çorak Topraklı Kapadokya


Sadece Ürgüp Göreme Avanos değil, Çavuşin, Zelve, Gülşehir, Paşabağ, Derinkuyu, Kaymaklı, Soğanlı Kapadokya Bölgesinde nereye giderseniz gidin kumlu topraklar göz alabildiğine uzanıyor. Biraz çorak, biraz kumlu olan bu topraklar ilkbahar sonrası yeşil örtüsünü kızgın ve sert Anadolu güneşi altında kaybediyor.
Tarihten bu yana belki de bundan güvercin yetiştirme bölgede önem kazanmış.
Çiftciler toprağı güçlendirmek için peri bacalarına güvercinlikler yapmış, gübreleri toprağa karıştırmış.


Ürgüp-Kapadokya


Nevşehir ilinin ilçeleri içinde en gelişmişi en çok ziyaretçi çeken yeri Ürgüp. Bölgede ki peri bacalarının yanı sıra Ürgüp Müzesi, Ürgüp çarşısı, har hafta kurulan zengin semt pazarı, şarap dükkanları, kabak çekirdekleri, pidecisine varıncaya kadar Ürgüp görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.
Özellikle tarihi doku içinde kayaların içine oyularak yapılmış mağara odalarda konaklamak, yöresel yemeklerin sunulduğu restoranlarda bölge şaraplarından tadarak testi kebabı yemek başlı başına yapılması gerekenlerden.


Vahsi Güzellik Belisırma-Güzelyurt Aksaray


Aksaray İli Güzelyurt ilçesine bağlı olan Belisırma Ala Kilise, Direkli Kiliseleri ile ünlü. Bölgeyi gezen turist gruplarına yöresel yemekler yapan köy halkı, aynı zamanda rehberlik hizmeti de veriyor. Günümüzde bir çok eski kaya oygu evlerde oturanlara rastlansa da bir çok yerleşim bölgesi boş duruyor. Ihlara Vadisi sonrası farklı dokusuyla ziyaretçileri etkileyen Belisırma, Nevşehir, Kayseri deki peri bacaları gibi Kapadokya'nın önemli merkezlerinden biri olarak ziyaret ediliyor.


Doğal Film Platosu Ihlara Vadisi Aksaray


Kapadokya gezileri sırasında otelde, kilise gezilerinde görülen turist kafileleri öğleden sonra bölgede görünmez olunca nerede bu gruplar demek geliyor içinizden. Öğleden sonra birçoğu 14 kilometre uzunluğunda ki objektiflere sığmayan, Melendiz Çayının suladığı kanyon görünümlü Ihlara Vadisini görmeye gittiğini fark ediyorsunuz.
Yaşlı turistler bile sayısız basamağı iniyor, vadinin tabanında yürüyüp sonra tepelerde ki birçok kiliseye tırmanıyor, western filmlerinde görülen yalçın kayalıklarla dolu arazinin büyüsünü, florasını, faunasını doyasıya yaşıyorlar.

Şifalı Sulara Sahip Hierapolis Antik Kenti Pamukkale - Denizli


İlk kez görenlerin patlamış mısıra, pamuktan yapılma kaleye hatta peynir şekerine benzettiği Pamukkale travertenleri ziyaretçilere günün her saatinde değişen ışık efektleri ile unutulmaz güzellikte görsel lezzetler sunuyor.
Fotoğraflarda gördüğünüz traverten havuzlarıyla gerçekte karşılaştığınız da hepsi bu kadar mı dediğiniz oluyor.
Son yıllarda travertenler arasından geçen yol iptal edildi, çevrede ki oteller yıkıldı, travertenlere ilave beton havuzlar yapıldı, üzerine sular yönlendirildi suların etkisiyle yeni travertenler elde edildi, Pamukkale değişti.
Değişmeyen tek özellik ise 35,5 derece sıcaklıktaki vücut ısısına en yakın kaplıca suyu olması.

Dekoratif Çömlekleriyle Menemen - İzmir


İzmir Foça yol ayrımına gelmeden yolun her iki yanını çömlekçiler kaplar. Önceleri araçlarıyla gelip geçen transit yolcuların dikkatini çekmek için renkli hasır sepetleri sırayla dizen çömlekçiler, son yıllarda çeşitleri öylesine artırdılar ki, ne arasanız bulabiliyorsunuz. Sezar saksıları, boy boy testiler, küpler, çömlek, güveç kapları, kiremit ve tabakların yanı sıra dekoratif bahçe süsleri, hayvan figürleri, bebek heykelleri, fırıl fırıl dönen yel değirmeni maketleri ile adeta renk cümbüşü yaşamanıza neden olan çömlekçiler, galeriler, sergiler, tezgâhlar kurdular.
Müşteriler değişik tipte saksı merakı olan hanımlarla kalmıyor, çömlek boyama işi yapan öğrenciler, tasarımcılar, iç dekorasyona meraklı olanlar peyzaj mimarları soluğu Menemen çömlekçilerinde alıyor.


Poyrazlar Gölünde Zaman Sakarya


İnsan daha ne ister ki, emekli olayım, zaman bana kalsın, bisikletimle oltamı alıp sahile gideyim, bir kaç emekliyle hoş sohbet edip, bir kaç balık tutarken, temiz hava steneffüs edeyim, bir de yeşile bakıp gözlerimi dinlendireyim.
Arada bir de piknik yapayım ağaçların gölgesinde, yüzeyinde nilüferlerin açtığı göl kenarında, ızgarayla parlatayım.

Sayfa 1 2 3 4 5 6
.