Sayfa 1 2 3 4 5 6
 

Aktamar Adası Van


Efsaneyi bilirsiniz kilise papazının Tamara adlı kızı adada yaşadığı için sevdiğini görmek istediği zaman gece adanın ucunda fener yakar, sinyali alan sevgilisi delikanlı kıyıdan yüzerek adaya gelir, genç sevgililer birbirlerine kavuşurlar. Tekrarlanan bu buluşmadan baba hoşnut değildir, fırtınalı bir gece papaz baba feneri yakar, delikanlı dalgalara rağmen aşkı için adaya doğru yüzmeye başlar, baba fenerin yerini sürekli değiştirir, delikanlıyı kayalıklara doğru çeker, yorulan genç boğulurken “ah Tamara” der ve o günden bugüne ah Tamara, dilimize Aktamar olarak yerleşir.
İlkel botlar ile gidilirken günümüzde daha rahat ulaşımın sağlandığı, restore edilen kilisesiyle Aktamar Adası ve kilisesi görülmesi gereken yerlerden biri olarak ziyaret ediliyor.
Kilise duvarlarında yer alan kabartmalarla karşılaştığınızda salonun neresinde durursanız durun, hangi açıdan bakarsanız bakın portrelerle hep göz göze geliyor, size bakıldığını fark ediyorsunuz.

Selçuklu Mezar Taşları Ahlat - Bitlis


Van Gölü Kuzeybatısında yer alan Ahlat’a özgü taşlara taş işlemeciliğinden güzel örnekler barındıran mezar taşları yıllarca karlar altında kalmış, güneş ışınları altında etkilenmiş buna rağmen sert iklim koşullarına direnerek gelmiş. Geçmişten günümüze hayat ve ölüm konusunda mesajlar taşıyan belgesel nitelikli kitabeleriyle Ahlat'ta li Selçuklu mezar taşları günümüzde bölge turizmine de büyük katkı sağlıyor.
Aralıklı sıralanan mezar taşlarını fotoğraflamak için panoramik kamera uygun bir uygulama sağlıyor.
Tarihi mezarlıklarıyla öne çıkan Ahlat İlçesi, el yapımı bastonculuk sanatı ile de kendinden söz ettiriyor.

Güneşin Şöleni Komegene Krallığı Nemrut Dağı Adıyaman


Türkiye'nin karakteristik özellik taşıyan, farklı mekânıyla ilgi çeken, görülmesi gerekli antik alanlarından olan Nemrut Dağı, bünyesinde barındırdığı Komegene Krallığı eserleri ve büyüleyici konumu nedeniyle izleyenlere unutulmayacak görsel bir şölen sunuyor. Gün doğumu ve gün batımının en güzel seyredildiği yerlerin başında gelen Tanrıların dağı, Dünyanın en yüksek açık hava müzesi, Dünyanın en yüksek tümülüsü, Dünyanın sekizinci harikası, Güneşe en yakın heykeller gibi özelliklere sahip. Nemrut sırlarıyla beraber deniz seviyesinden 2150 metre yükseklikte yaşıyor!...

Yalnız Bir Saray İshak Paşa Sarayı Doğu Beyazıt - Ağrı


İran istikametinde Gürbulak sınır kapısına doğru, daha çok tırların, kamyonların kullandığı yolda ilerlerken birden gözüme sığmayan heybetli bir kütle ile karşılaştığım anda duvara toslamış gibi sarsılmıştım.
Gökyüzüne doğru yükselen dev duvar gibi karşıma çıkan ve daha küçük bir çocukken Türkay kibrit kutusunda resmini gördüğüm Ağrı Dağı’nın etkisi bende büyük olmuştu.

İshakpaşa Camii ve İshak Paşa Sarayı Doğu Beyazıt - Ağrı


Doğu Beyazıt’ta konakladığım otelin lobi, restoran salon duvarları aralıksız Ağrı Dağı, Ay yüzeyi, Nuh’un Gemisi fotoğrafları ile doluydu, şaşkınlığım devam etti. Ağrı Belediye Başkanını ziyarette masasında ki Nuh’un Gemisi ahşap maketi ve İshakpaşa Sarayı’nın mimarisinde Nuh’un Gemisi örnek alındığını söylemesinden de etkilenmiştim.
Ağrı dağı zirvesini göstermez derler diye bir söylem vardı. Oysa o yıl mevsim sıcak ve kurak geçmiş bu nedenle zirvede klimatik hava, kar bulutları oluşmamış zirve net şekilde görülüyordu. Otelin penceresinden bakıldığında sadece Ağrı Dağını seyrederek yatmak, apartmanlar arasında yaşayanlar ve böylesi bir dağı ilk kez görenler için şaşırtıcı gelebiliyordu. Otelde ki fotoğraflara gelince Astronot Neil Amstrong gelmiş, uzaydan gördüğü Nuh’un Gemisini aramak için çalışmalar yapmış, konakladığı otele fotoğrafları da kendisi vermiş. Ertesi gün vadinin yalnızlığını yaşayan İshakpaşa Sarayı fotoğrafını da bu duygular arasında bu açıdan Nuh’un Gemisine benzetip çekmiştim.

Nuh'un Gemisi Doğu Beyazıt - Ağrı


Nuh’un Gemisi söylenenlere göre Ağrı Dağı’nda değilmiş meğer, gerçekten bulunduğu yer ise Doğu Beyazıt’ta Telçeker Köyü'nün biraz daha üstündeymiş. İl özel idare seyir terası konumunda bir tepeye çay evi yapmış, sığınacak tek yerin karşısında ise gemi gövdesini andıran taşlaşmış bir oluşum yer alıyor. Görevli, “Almanlar geldi, gövdenin içinde üç yere sondaj yaptılar, metal çivi parçaları filan çıktı” deyince acaba mı diye aklım karışmış, gemi benzeri oluşumun gövdesine kadar gitmiştim. Güverte de cefakâr ve yoksul köy kadınları çevreden topladıkları ot yüklerin altına girmiş, taşıyorlardı. Nuh’un Gemisi ya, destana uygun olsun diye çevrede ne kadar koyun, köpek, manda, inek varsa gövdeyle beraber fotoğraflamıştım.
Yıllar geçti günümüze geldik ve taşlara, kayalara merakım hep artarak devam etti ve bir gün bir taş bilimci profesörün gönderdiği şemada Nuh’un Gemisi olduğu ileri sürülen oluşumun, önce çok soğuklar nedeniyle donduğu, yağışlar ve erozyon etkisiyle çevresinin aşındığı, sert kısımların ise gemi gövdesi gibi kaldığı mantıklı şekilde anlatılıyordu!

Göçerlerin Göçü Güney Doğu Anadolu


Bazen öyle manzaralarla karşılayoruz ki 180 derecelik bakış açısına sahip panoramik makina bile yetersiz kalıyor, bir de buna beklenmedik şartlar eklenince her istediğinizi kolayca çekme şansınız olmuyor. Oldukça uzun bir ve kalabalık bir konvoydu, fotoğraflarının çekilmesinden pek de hoşnut değildiler, üç kare fotoğraf çekimi sonrası taş yağmuru başlamıştı. İletişim şarttı, öyle de oldu.
Aslında mevsim değişikliğinde tüm kafile çoluk çocuk, atlar, katırlar, eşekler, çadırlar dağdan dağa göçerler, biz onları asfalt yolda görmezmişiz. Bu defa farklı bir göç gerekmiş, yola inmek zorunda kalmışlar. Asabi olmalarının sebebi ise dağda konaklama yerinde rahatsız edilmişler, zamansız göç yapmaları da bundanmış. İnsanlar konuşa konuşa anlaşır derler ya, hepsinin, hatta atların yelelerinde ki saç örgülerini, heybelerindeki dokuma figürlerini, yorgun yüzlerini fotoğraflarlarken Anadolu folklorik kültürünün gizli kalmış örneklerine, zenginliğine bir de burada da tanık olmuştu

Mezapotamya'ya Uzanan Bereketli Topraklar Güneydoğu Anadolu


Mezapotamya'ya Uzanan Bereketli Topraklar Mardin, Gaziantep, Urfa ve çevre illerde ufuk hattına doğru bakınca ekili topraklardan bereket fışkırdığını görebiliyorsunuz. Mevsim uzun, arazi düz, topraklar mümbit olunca bir de yeterince sulanınca tarım için oluşan ideal şartlarda senede birden fazla ürün alma imkanı bulunabiliyor. Gözlere sığmayan panorama içinde yetiştirilen ürünler en yakın hava alanlarından ihraç edilirken karşılıkları döviz olarak dönebiliyor.

Çiniler Diyarı Kütahya


Türk tarihinde ve kültüründe önemli bir kilometre taşı sayılan Kütahya, 14. yüzyıldan beri, Anadolu'nun en ünlü çinicilik merkezi. Gelişmiş el sanatları ve folkloru nun yanı sıra kaplıcaları ve antik kalıntılarıyla da gelecek vaat eden bir turizm merkezi. Kütahya Hava Er Eğitim Tugayı'na ev sahipliği yapan ilin hızlı değişimi kaçınılmaz olmuş.
Mimari gelişme hızla artmış, çevre yolları, meydanlar, çarşılar, konaklama tesisleri yeni düzende yerlerini almışlar. Oysa bundan 20-30 yıl öncesinde Kütahya Sokaklarında kaybolmaya girdiğinizde mütevazı, iki katlı ahşap, kerpiç, tuğla karışımıyla yapılmış evlerin hayat dolu pencerelerinde kırmızıbiberlerin kurutulduğunu, tek tük traktörlerin geçtiği, koyunların dolaştığını görür, bir tür köy havasını yaşardınız. İşte bu sokak panoraması da onlardan biri.


Kebabı, Şalgam, Sıkma, Ayranı İle Ünlü Güney'in Sıcak Kenti Adana


Türkiye'nin nufusuyla altıncı büyük, Güney'in sıcak kenti Adana'nın ünlü Kuruköprü Meydanı.
Kuruköprü, Tepebağ, Kayalıbağ, Ulucami, Sarıyakup ve Alidede gibi Adana'nın tarihi mahallelerinden biri olup, şehirde ki kültürel hayatın merkezidir. 80 li yıllarda çekilen Kuru Köprü Meydanı, günümüzde gelişimden nasibini almış, hayatın dolu dolu yaşandığı işlek meydanlardan biri olma özelliğini koruyor.


Gelinciklerin Renkli Dünyası


Baharın müjdecisi papatyalar havanın ılınması, Nisan yağmurları ile kendini gösteren bir karış boylu gelincikler, yol kenarlarını, ekilmemiş tarlaları, kuytu tepeleri, yamaçları doldurur, bulundukları yere renk katar.
Canlı kırmızı renkleri eşliğinde yola devam edenlerin içini coşku sarar, gerçi gelincikler papatyalar gibi toplanıp vazoya konmaz, örülüp saça taç da yapılmaz ama nazlı yaprakları, yeşil narin gövde sapı üzerinde tek başına gözleri okşar.


PANORAMA ANADOLU, Türkiye'nin her yerinden ilginç konular, seyirlik fotoğraflarla devam edecek.
Daha detaylı anlatım ve diğer fotoğraflara sihirlitur.com gezi listesinden ulaşabilirsiniz.

Sayfa 1 2 3 4 5 6
.