Yazı ve Fotoğraflar: Haluk Özözlü
80'li yıllardan 2000'li yıllara bir dönemin en çok aranan mankeni, top modeli, kapak kızı Merve İldeniz
Dönemin ünlü mankeni ile podyum dışında üç kez çalışma imkanım oldu, bunlardan birincisi Merve İldeniz'in mankenliğe ilk başladığı yıllarda gerçekleşti. Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri nereden akıllarına geldiyse Türkiye'de ki "köfte" çeşitlerini ele alıp gazetenin ikinci sayfasına bir hafta sürecek yazı dizisi sipariş etmişlerdi. Konu ilginç geldi fakat konuya estetik katmak için güzel yüzlere ihtiyaç vardı.
Defilelere, magazin röportajlarına bakan muhabir arkadaşıma konuyu açtım yardımcı olmasını istedim. Merve İldeniz ve Aylin Arasıl isimli mankenlerle randevu alındı ve çekimleri yaptım.
O yıllarda henüz açılmamış olan Cevahir alış veriş merkezinin civarında buluşup gazetenin aracıyla çekim yerine gitmiştik. Hiç tanımadığım, samimiyetimin olmadığı bir kişinin en güzel yüz mimiğini çekebilmek için inceliyor, bakış açısını bulmaya çalışıyordum ne yalan söyleyim işin en zor tarafı da buydu ama kolay atlattım.
Daha mesleğin ilk yıllarındaydı, düzgün fiziği, simetrik yüz hatları, deklanşör sesiyle verdiği pozu,
kompozisyonu söylemeden değiştirmesi gibi yetenekleri ile işini yapan bir profesyonel bir modeldi. Kendisini hiç bir defilede izlememiş olmama rağmen defilelerin aranan mankeni olmayı da kısa sürede başarmış, hatta defilenin en vurucu, merakla beklenen parçası veya gelinlik modellerini kendisi giyer olmuştu. Gazete ve dergilerde defile haberlerinde gazeteye girecek fotoğraflar hep onun taşıdığı parçalar olurdu. Foto muhabirleri en çok onun giydiği kıyafetleri çekerlerdi. Modacıların birinci mankeniydi.
Merve İldeniz, özgüveni yüksek derin dekolteleri, transparanları cesaretle giyerdi. Hatta defileye çıkacak olan manken kadrosu seçiminde bile etkiliydi.

Merve İldeniz ile ikinci çalışmam 90'lı yılların ilk yarısı 92 belki de 93 yıllarına rastlamıştı, bu defa fotoğrafları Hürriyet Gazetesinin pazar eki SHOW dergisi için kullanılacaktı, iş yine sipariş işti yine ilginçti. Bu defa ki röportajda ülkemizde silikon taktıran ünlüler konusu işlenecekti.
Bayan muhabir arkadaşım ile Nişantaşı taraflarında buluşup yine kapalı alanda kısıtlı imkanlarla çekimi tamamlamıştım. İlk çekimde yüz ifadesinde masumluk yanında bir de mahzunluk hissetmiştim, aynı mahzunluk bu defa sanırım silikon ameliyatının duyguları ile devam ediyordu ya da bana öyle gelmişti.
Aradan bir süre daha geçti sanırım 93 belki de 94 yılına gelmiştik. Bu defa bayan muhabir arkadaşım ile Suadiye taraflarında bir ev çekimi yapmıştık. Stüdyo yoktu, ışık yoktu, aksesuar yoktu, zaman yoktu. Yine de işim pratik geçmişti. Artık ağızımı açık şöyle dururmusun, bunu yaparmısın dememe bile gerek kalmamıştı, gördüğümü çekiyordum. Hepsi de gazeteye dergide kullanılabilecek güzel fotoğraflar oluyordu.
Her zaman ki gibi çektiğim fotoğrafların en iyilerini seçip gazeteye veriyor, mükerrer kareleri, kullanılmasını istemediklerimi kendim arşivliyordum. Sayfada görünen 90'lı yıllarda çekilmiş olan fotoğraflarla manken Merve İldeniz'in gardırobundan hepsi kendisine ait kıyafetleriyle bir demet.
Diğer Ünlüler sayfaları için lütfen tıklayınız...

Sihirlitur ana sayfasına dönmek için lütfen tıklayınız...