A t a t ü r k . E v l e r i . P r o j e s i
Cumhuriyetin kuruluşunun 75. yıldönümü anısına kitap olarak hazırlanan bu proje Sayın Didem Demirkent Ersinan tarafından tasarlanmış, kitapta yer alan yazılar Sn. Nezihe Araz tarafından kaleme alınmış, kitabın planlanması Sn. Ergun Göknar tarafından yapılmış, grafik ve kapak çalışması Sn. Fatih Durmuş tarafından gerçekleştirilmiştir.
Dünya Yayıncılık tarafından piyasaya sunulan bu kitapta yer alan fotoğraflar, tarafımdan çekilmiş olup, günümüze gelebilen tüm evlerin, müzelerin içi ve dışını fotoğraflamak için Türkiye genelinde otomobille Gelibolu’dan Silvan’a, Rize’den Silifke’ye 18 bin 200 km yol yapılmıştır. İstanbul’dan yedi bölgeye, yedi kez ayrı çıkış yapılarak hazırlanan bu kültür hizmeti için 4500 kare dia pozitif fotoğraf çekilmiş ve malzeme 40 gün gibi bir sürede tamamlanmıştır. Belgesel nitelikli bu çalışmada bazı evlerin kaderiyle baş başa bırakıldığı, bazılarının iyi korunduğu, bir kısmının restore edilmekte olduğu tespit edilmiştir. Bir daha yerine konmaz anılarla dolu eserlerin hepsinde o günlerden kalma bir ruh hissedilirken, gece gündüz yapılan tüm yolculuklar boyunca Atatürk Evleri kitabı hazırlamanın sevinci ve coşkusu yaşanmıştır.
Kitap, dia gösterisi seminer çalışmaları, TV programı olarak gösterilen "Atatürk Evleri" çalışması, bu defa da Cumhuriyetin kuruluşunun 80. yıldönümünde sihirlitur web sitesinde "Atatürk Evleri" fotoğraf sergisi olarak webmaster Sn. Erden Gümüşçü’nün tasarımı ile saygıdeğer sihirlitur ziyaretçilerinin görüşüne sunulmuştur.
Bu ortak çalışmada emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
>>

Saygılarımla,
Haluk Özözlü

 
 

 
     
 
İstanbul - Beylikdüzü Marmara Park AVM
Ekim 2013
İzmir Karşıyaka Mavişehir CarrefourSA
Kasım 2013
 
 
© 2001, Sihirlitur'daki tüm yazılar ve fotoğraflar Haluk Özözlü'ye aittir, alıntı yapılamaz, izinsiz kullanılamaz.