Hazırlayan: Haluk Özözlü
Hayatın önemli parçası, tutkusu otomobiller Plak albümleri, CD, DVD, Kaset kapaklarında da yer alıyor. Motor sesleri, görünüşleri ile plaklara, filmlere, video kliplerine konu oluyor.
Bir çok grup otomobil markalarına, modeline besteler yapıyor, hatta bazı gruplar melodilere bu isimleri koyuyor, grup ismini bu temadan seçiyor. Böyle grupların bir tanesi ise otomobilleri grup ismi yapmış. The Cars rock grubu albüm kapaklarında otomobil fotoğraflarını sıkça kullanmış, yol müzikleri ile ünlü grubun “Drive” isimli besteleri The Cars klasikleri arasına girmiş. Otomobil temasını sıkça kullanan bir başka grup olan ZZ Top, albüm kapaklarının yanı sıra video kliplerinde şehirler arası yolları, akaryakıt istasyonlarını, otomobillerle birleştirip, birbirinden güzel modellerle süsleyerek otomobil unsurunu ön plana çıkarmış.
Ününü 60’lı yıllardan itibaren daha fazla duyurmaya başlayan rock grupları tutku olmuş, klasik modelleri albüm kapak fotoğraflarında kompozisyon oluşturmuş. Bunlar arasında Beach Boys, Dave Dee Dozy Beaky, Mick and Tich, Dave Clark Five, The Bachhelors, The Kinks, Steppenwolf, The Elite Boys, The Supremes, The Coins, The Shadows, Spencer Davis, The Guess Who, Nena, Ventures, The Spotnicks, Renegades, Roy Orbison, John Lee Hooker, Chris Rea, Frank Zappa, Peter Paul and Mary, Adam&Eve, Creedence Clearwater Revival, Jack Dutronc, The Blues Brothers, Johnny and The Hurricans VW minibüs, The Who ise İngilizlerin çift katlı otobüsünü plak kaplarına taşımışlar.
Bazı müzisyenler, albüm kapaklarında Ford Mustang, Cadillac, Chevrolet VW gibi otomobilleri ön plana sürmüşler, bazıları ise otomobillerin fotoğrafta bir şekilde görünmesinden yana tavır almışlar. Bu tür albümlerin başında hiç şüphesiz Beatles grubunun efsane olmuş albümü “Abbey Road” kapağında yaya geçidi gerisinde kaldırıma park etmiş VW geliyor. Hiçbir albümde yer almamış olmasına rağmen Liverpool Beatles müzesinde sergilenmekte olan pop art boyalı Beatles’ın (John Lennon) Rolls Royce model otomobili de unutulmaz arasına girmiş. The Beatles “Magical Mystery Tour” da otobüsü neredeyse baş rolde oynatmış. Otobüs denince ilk akla gelen ise “Magic Bus” isimli parçasıyla akla gelen The Who grubunun yine pop art tarzı boyanmış çift katlı otobüsün yer aldığı albüm geliyor. Sihirlitur.com sayfamızda görünen albüm kapakları yüzlerce binlerce albüm kapağından sadece bir demet. Albümlerde sadece otomobiller değil, bazen bir tır bazen bir kamyon kapak yıldızı olmuş. Çoğu zaman bir otomobil fotoğrafı toplama parçalarla hazırlanan albümlere ortak kapak olmuş. Yabancı albümlerde gördüğümüz otomobiller yerli albümleri de süslemiş. Bunlardan bir tanesi ise içinde “Yeter ki”, “Zaman Zaman”, “Güzel ne güzel olmuşsun”, “Sevda Çiçeği” gibi parçaların yer aldığı Fikret Kızılok’un “Zaman Zaman” albümü olmuş. Albümler ve tekerlekler döndükçe yolculuklar daha da güzel olmaya devam edecek.
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         

Sihirlitur ana sayfaya dönmek için tıklayınız...
Otomobil konulu diğer sayfaları için tıklayınız...