Hazırlayan: Haluk Özözlü
Hürriyet Gazetesi'nin Pazar günü eki olarak 7 - 14 Nisan 1991 tarihinde "Hürriyet MAGAZİN" adıyla yayın hayatına başladı. Gazetenin eki dergi ile okurlar, bir zamanlar piyasada satılan müstakil Hayat Mecmuası'ndan sonra, bir ailede herkesin okuyabileceği, bir şeyler bulabileceği ilk kez böyle bir yayına kavuşmuş olmuştu.

Hürriyet MAGAZİN, renkli, canlı, dinamik, güncel, kaliteli kâğıda basılan üstelik gazetenin yanında ücretsiz verilen bir dergiydi, gazetenin tirajını Pazar günleri bir milyon baskı sayısına çıkarmaya başlamıştı.
Hürriyet Gazetesi'ne 1976'tı da girip o yıllarda Cağaloğlu binasında istihbarat servisinde 17 yıllık foto muhabirliğimden sonra dergiye geçiş macerasının ilk sayısından 188. sayısına varan son haftasına dek ben de her konuda fotoğraf çeken joker foto muhabiri olarak görev yapmıştım.
Derginin ilk editörü Mehmet Yaşin olmuştu. Dergiyi hazırlayanlar arasında sanata, kültüre önem veren Leyla İsmier, Nalân Kayhan gibi usta kalemler, tecrübeli isimler, daha önce hiç yapılmamış röportajlarla yer almıştı. Röportaj fotoğraflamanın yanı sıra, gezi yazıları için Türkiye turlarına çıkıyor, "Bilinmeyen Cennetler" başlığı altında her hafta tanınmamış bir gezi yeri sunuyordum. Derginin ikinci bir foto muhabiri ihtiyacını, emekliliğimize üç yıl kala Mahir Çerçi dâhil olarak çalışmalarıyla karşıladı. Yazı işleri kadrosu Özcan Yüksek, Mete Türkmen, Ayhan Atakol'dan oluşuyor, sayfa planlarını ise önce elle kâğıda çizip, fotoğrafları ölçülendiren ve bu şekilde görsel değeri çok yüksek birbirine benzemeyen lezzetli sayfalar oluşmasını sağlayan Remzi Alişan, Mustafa, Birol ile yapıyordu. Ayhan Atakol ve Remzi Alişan mesai saati gözetmeden dergiyi her hafta büyük bir azim ve hevesle bağlarlardı. Zaman içinde dergi yazı işleri, içerik ve ebat olarak değişikliğe uğrarken ismi de değişti. 45. sayıda 22,5x30 cm lik ebat büyüdü, 15-21 Mart 1992 tarihinde 50. sayıda SHOW ismiyle yayınlanmaya başladı.
Mehmet Yaşin ayrıldı, yerine Rıfat Ababay, Kürşat Başar ikilisi başladı, kısa süre sonra onlar da ayrıldı.

SHOW dergi ismine "Yeni" ve "Süper" kelimeleri eklendi, bu defa Hande Özcan ve ekibi geldi. Önceleri 56, 64, 76 sonra 84 sayfa çıkan dergi 21 Mart 1993 tarihinde 101. sayıda 100 sayfa çıkarıldı. Uzun süre başarılı ve adil bir tutum sergileyen Hande Özcan editörlüğünde Müge Dağıstanlı ile birlikte uyum içinde çalışan, TV ye sık sık çıkmaktan yüzü aşınmış kişileri değil, gelecek vaat eden sanatçıları, cevherleri ele alıyorduk. SHOW ekibi ücretsiz dergiyi neredeyse parayla satın alınabilecek kadar ideal hale getirdi.
Son yıllara yaklaşırken bu defa editörlüğe Serdar Turgut getirildiyse de kısa süre sonunda, son sayısı 20 Kasım 1994 tarihinde çıkacak olan SHOW dergi tecrübeli gazeteci Orhan Atasoy yönetimine girdi. Her dönemde her kadroda gizli kahramanlar Ayhan Atakol ve Remzi Alişan olmuştu, tabiri caiz ise derginin baskıya hazırlanma aşamalarında temel taşlarıydı.
Üç buçuk yıl süren yayın hayatı boyunca SHOW dergisinin çekirdek kadrosunda çeşitli dönemlerde çevirilerde Azize Bergin, müzik magazin sanatçıları gibi konularda Lale Berçin İmer, röportajlarda Ömür Gedik, editör masasında Güzide Yülek, gastronomi sayfalarının hazırlanmasında Tuğrul Şavkay, röportajlar ve restoran tanıtımları konusunda Artun Ünsal görev yaptılar. Haberler için Nesibe Bat, Banu Ertürk, moda, alışveriş konuları için Beysun, muhabirlerdi.
Bekir Coşkun, Murat Bardakçı, Yalçın Pekşen, Osman Giritli, Doğan Hızlan gibi birçok yazar da dışardan yazılarıyla katkıda bulundular.
Astolog Hülya Koçak fal sayfasını, Alev Karaca cemiyet haberlerini, Belgin Akaltan pet World, İlker Mumcuoğlu bulmaca, Metin Üstündağ, Can Barslan, Kemal Gökhan Gürses cizgi Show karikatürlerini gerçekleştirdiler. Teknik sorumlu Cafer Yarkent ve ekibi her sayfaya en estetik biçimde emek verdiler.
Matbaa Müdürü Fahri Bağrıaçık derginin baskı kalitesine azami özen gösterdi, sonuçta herkesin beğenisini takdirini kazanan SHOW, gazete gibi okunup atılan değil, saklanan, hatta ciltlenen, en azından gezi sayfaları biriktirilen bir dergiydi. Hürriyet'in Cağaloğlu binasında başlayıp, Güneşlide ki binasında devam ederek bizi emekli ederken kendisini de bitirdi. Hürriyet böylesi bir dergiyi bir daha çıkartamadı, SHOW'un boşluğunu dolduramadı.
Bugün aramızda olmayan genel yayın müdürü Orhan Atasoy, Foto Muhabiri arkadaşım Mahir Çerçi anısına rahmet ve saygılarla....


Sihirlitur ana sayfaya dönmek için lütfen tıklayınız...
Nostalji konulu diğer sayfalar için lütfen tıklayınız...