Hazırlayan: Haluk Özözlü

SABAH Magazin Hafta içi gazete almayanlar bile hafta sonu olunca gazetenin ücretsiz dergi eki için gazete satın alırdı.
Zengin içerikli dergiyi hafta boyunca okurlar ellerinden düşürmezlerdi. Sadece evlerde değil, berberlerde, kuaförlerde, yazıhanelerde, doktor muayenehanelerinde İş yerlerinde masa sehpa üstü dergisiydi. Bu sayede milyona yakın gazete basan Hürriyet Magazin ile başlayıp SHOW adıyla 200 haftaya yakın süren yayını 1996’tı başında sonlanmıştı.
Bu defa SABAH Gazetesi yokluğu büyük ölçüde hissedilen gazeteyle birlikte verilen bir hafta sonu eki projesi başlattı.
Hürriyet’ten ayrılanların Sabah’a transfer olmasıyla kadrosu tamamlanan ek, Sabah Magazin adıyla 14 Temmuz 1996 tarihinde ilk sayısı ile bayilerde yerini aldı.
Gerçekten de Sabah Gazetesinin ek verme hamlesi, gazeteyi 800 binin üzerinde baskı sayısına ulaştırmıştı.
Ekin verildiği Pazar günleri baskı sayısı 800 ila 885 bin arasında değişiyordu.
Derginin yayın kurulu başında bir zamanlar Hürriyet Gazetesi Roma muhabirliği yapmış, daha sonraları yazı işleri kadrosunda görev almış Genel Yönetmen Mehmet Demirel vardı. Yayın Koordinatörü ise yine Hürriyet tecrübesiyle haftalık Tempo dergisini çıkaran Ahmet Örs yer almıştı.
Yayın Yönetmeni Aliyar Dengiz, Hürriyet İstihbarat Servisinden yetişme muhabir arkadaşımızdı. Sabah editörü Gülenay Börekçi ve yayın kurulu Alev Er, Metin Soysal, Gönül Çınar, yazarlarından ilave olarak arşiv birikimi güçlü Ergun Hiçyılmaz, Günaydın Gazetesinde foto muhabiri olarak deneyim kazanmış Nebil Özgentürk, Mehmet Acar, Kadir Çıtak, Ferit Sayman yazar ve künye kadrosunu oluşturuyorlar, Neslihan Yılmaz katkıda bulunuyordu.


Derginin gezi tanıtımı yapılan yazı ve fotoğraflarla, özel temalı konular, foto şaka ile Haluk Özözlü Sabah kadrosu haricinde dışarıdan katılıyordu.
İçerik başlıkları arasında Muhteşem Yediler, Güncel Haberler, Ön Bahçe, Hayatın İçinden, Saklı Köşeler, Viva Dünyası, Zaman Tüneli, Fitness, Gusto, Moda, Röportaj, Zekâ Oyunları, Büyük Bulmaca ile oluşuyor, Burası Türkiye konulu mizahi fotoğraf, Saya Saya köşesi ve Horoskop ile tamamlanıyordu.
14 Temmuz 1996 yılında ilk sayısı basılan 64 sayfalık Sabah Magazin 17 Ocak 1997 yılına dek 27 hafta boyunca ücretsiz olarak gazete ekiyle beraber okuyucuyla buluştu, aynı isimle bir daha çıkmadı. Dergi beğenilmiş okurlarda alışkanlık yaratmıştı, bu defa yeni bir isimle yayın hayatına başlayıp ücretli olarak satalım fikri ağır bastı ve aynı kadro Bizim Aile logosuyla yepyeni bir dergi olarak 1997 yılı, Mart ayında yayın hayatına başladı...

       
       
       
       
       
       
       

Sihirlitur ana sayfaya dönmek için tıklayınız...
Hürriyet MAGAZİN, SHOW dergileri için tıklayınız...