Hazırlayan: Haluk Özözlü
YAŞAMI EVİNİZE GETİREN DERGİ
Puan adıyla 15 Nisan 1987'de yayın hayatına atılmış, çok kısa sürede ciddi bir okuyucu kitlesine ulaşmıştı.


Puan dergisi çıkmaya başladığı zaman ne Hürriyet Gazetesinin ücretsiz verilen haftalık Hürriyet Magazin eki, ne Show Dergisi, ne de Sabah Gazetesinin Pazar günü verilen Sabah Magazin gibi gazete eki dergiler yoktu. Puan Aile dergisi olarak tasarlanmış, Hayat mecmuası cizgisine yakın fakat sadece haber röportaj vermenin yanında gazetecilik yapan, 22x28 cm ebatlarında, ücretli ve aylık bir dergiydi.
Derginin Genel Yayın Koordinatörlüğünü Koray Güney yapıyordu. Koray Güney Hayat Mecmuasında yıllarca çalışmış, daha sonraları dergi kapanınca Cen Ajansla çalışmaya başlamış Türk Hava Yolları Magazin, Devlet Hava Meydanları dergisi Airport Magazin gibi dergileri hazırlıyor bir yandan da Puan Dergisini yapıyordu. Derginin kodrosu yok denecek kadar azdı Lami Sesar ajansın reklamlarında dublaj işlerini yapıyor, dergiye yazı da yazıyordu, fotoğraf sanatcısı Semsi Güner ve eşinin katkıları ile bazen dışardan takviyelerde olurdu.

Puan'nın ilk sayısının konusu HapisSA olup özel sektör cezaevi kurabilir mi başlığını taşıyordu.
Kapağa çıkarılan konunun kapak fotoğrafı için randevu alınan Sakıp Sabancı'yı Emirgan Atlı Köş'ün bahçe demirleri arkasında fotoğraflamıştım.
Dergi içi konulardan bir başkası ise o yıllarda piyasada yaygın olarak satılan ilaca benzer draje çikolatalardı.
Çocuklara ilaçları çikolata zannedip yutabileceği, çikolatanın ilaca karışabileceği uyarısı için bu konuya dikkat çekmiştik, daha sonra haberi gazetelerde kullanmıştı.

1980 sonrası yıllarda İstanbul'a gelmiş geçmiş en büyük projeleri hayata geçiren belediye başkanı Dalan, Tarlabaşı projesini başlatıyordu. Öncelikle üniversite kürsülerinde görevli şehircilik profösörlerinden brifinkler almış, kendisine "Tarlabaşı evlerinden bizde çok var yıkılmasında pek de mahsur yoktur" denilmişti.

Oysa Çelik Gülersoy tarihi dokular metroyla geçilir, biz bunları restore edip butik otel olarak turizme kazandırabiliriz diye çırpınıyordu.
Konunun fotoğrafı istenince eve gelip, istanbul haritasını altını besleyerek masaya yatırdım. Üzerine geyik boynuzlu av bıçağını tam da Tarlabaşı üzerine sapladım, sonrada kan rengi ojeyi bıçağın keskin tarafına döktüm. Kapak resmi de, başlığı da hazırdı. Hançerlenen İstanbul kan ağlıyordu.....
15 Nisan 1987 yılında yayın hayatına başlayan Puan dergisi, Mart 1989'da satıldığı söylendi.


Oysa 23 aylık dergi, yayın hayatına bir süre ara verdiğini belirterek 1990 Nisan ayında artan maaliyetlere rağmen tarafsız olarak yayın hayatına yeniden başladı. Bu ani alınmış karar karşısında hazırladığım konularla çok hızlı şekilde baskıya girildi. Bu derginin son sayısı oldu ve bir daha da çıkmadı. Son sayının konuları arasında çok özel fotoğraflarla kıymetini bilemediğimiz İstanbul'un Kömürlü Gemileri, Sokak Satıcıları, Kumkapının kum depoları, kum kamyonları, Kazlıçeşme Gazlı Kangren bulunuyordu.Sihirlitur ana sayfaya dönmek için lütfen tıklayınız...
Nostalji konulu diğer sayfalar için lütfen tıklayınız...