Mis Kokular (Parfüm)
  Misss Kokular
Parfümler, After Shave'ler, Losyonlar, Kolonyalar
 
 
Hazırlayan: Haluk Özözlü
 
 
Rivayet odur ki sarışın bomba lakaplı Marilin Monroo’ya sormuşlar “geceleri yatakta ne giyersiniz” diye, ünlü aktris “Geceleri üzerimde birkaç damla Chanel 5’den başka bir şey olmaz” diye cevap vermiş. İşte Chanel 5’in bu kadar tanınıp meşhur olmasına bu sebep gösterilirse de Balolar, galalar, tiyatro fuayelerinde en belirgin kokuların başında hep Chanel 5 gelir. Olgun kadın kokusudur ama olgun kadınlar sadece Chanel 5 sürmekle kalmaz Chanelin 17-19 noları gibi genç kız kokularını da kullanırlar.

Ne kadar çok koku sürerse o kadar dayanılmaz olacağını sanır insan. Oysa kalıcı kokular vardır, sürdükten 10 dakika sonra uçup giden kokular. Birçoğu iş adamı aracının torpido gözünde, evrak çantasında after shavesini yanında taşır. Kadınların parfümleri her daim çantalarındadır zaten, buldukları ilk fırsatta bir fıs sıkıverirler. Akşam yemeklerinde lavabo dönüşlerinde makyajları gibi parfümlerini de tazelemişlerdir.
After shave almaya gidip reyon görevlisi makyaj uzmanına “Bana öyle bir koku verin ki kızlar üzerime atlasın” diyene de tanık oldum ben. Her koku beğenilebilir ama her koku her bedende her tende güzel durmaz. Tenle kokunun uyumu sıcak ortamlarda daha bir belli eder kendini.

Her yaşın kokusu
Her yaşın kokusu vardır, genç kızlar daha ziyade hafif, uçucu, çiçek kokularını tercih ederler. Chanel 19, Fidji gibi kokular 18-28 yaşlarında hoş durur, cazip gelir. Yaş ilerledikçe çeşitler artar, olgunlaştıkça kokular da olgunlaşır, hatta baş döndürücü hale gelir, bazıları sirayet eder. Parfümlü bir elle tokalaşmak, yanaktan bir öpüşme bile kokunun yüzünüze elinize yapışmasına yeterli olabilir. Kokular vardır bellekte yer eder. Aynı kokuyu nerede kimde duyarsanız duyun onun kokusu bu diyebilirsiniz. Bir nefes koku, kimine çağrışım yapar, anılara dalıp gitmenize neden olur.
Tek kokuyla yetinmeyip yeni kokular bulma uğruna kokuları karıştıranlarda olur, eski kokunun üzerine başka koku süren de. Her durumda yerleşmiş bir kural vardır, güzel kadın güzel kokmalıdır.
En kötüsü de ter kokusuna karışan parfüm veya deodorant kokusudur, terle birleşen koku ekşi ekşi, sirke havasına döner, kişi güzel koktuğunu sansa da bir başkası için itici olur.
Kadınlar kokuları özellikle de burnun yaklaştığı yerler başta olmak üzere genellikle kulak memesi altına, boyun bölgesine, bileklerine sürerler, buna rağmen omuzlarına, bacaklarına varıncaya kadar parfüm süren, kokuyu havaya sıkıp altından geçen de olur, tabiri caizse parfüm şişesini başından aşağı boca eden de. Oysa damlası için büyük paralar ödenen parfümler idareli kullanılır çabuk bitmesin diye, gerekmedikçe kıymetli parfüme dokunulmaz, hatta beklemekten bozulmasın diye tüm parfümlerini buzdolabında saklayan kadınlar bile vardır. Şişeler bittikten sonra bile içinde kokusu kalmıştır diye yıllarca atmaya kıyılmaz, boş şişe öylece saklanır, özlendikçe koklanır.
Bazı kokular seksidir, kışkırtıcıdır, yatağa davetiye çıkarır, bazıları masumdur, hoştur, koklamaya doyulmaz.

Mis Kokular (Parfüm)
Mis Kokular (Parfüm)Mis Kokular (Parfüm)
Mis Kokular (Parfüm)
Kadın kokuları, parfümler, kolonyalar
Chanel No: 5-17-19 serisi kokular, Fidji, Nina Ricci Air Du Temps, Samsara, Amerige, Je Reviens, Ma grife, Yves Saint Laurent, Elegans, Diorassimo, Christine Dior, Charlie markalarla devam eder.
Kadınların Büyütmek için TIKLAYINErkek kokularına olan ilgileri de inkâr edilemez, her kadın kokmasını istediği erkeğine bir koku almışlığı vardır. Beğendiği beğenmediği kokuları fütursuzca dile getirmekten asla kaçınmaz. Bazılarını bazılarına benzetir, bazı kokuları kadın kokusunu andırdığını belirtir.
Kozalak gibi şişesi olan Pino için çam ağacı gibi kokar der, nefretle anılan da vardır ki bunların başında Brüt gelir, bayıltıyor, diye nitelendirenler, Brut sürünce kendini dayanılmaz erkek olduğunu söyleyenler, kızların bile sınıflarda Brut sürdüğünü hatırlayanlar çıkar. Erkeğe yakışan kokunun Rebul olduğunu, asil koku benzetmesine vardıranlar bile olur. Zevkler, renkler tartışılmadığı gibi kokularda tartışma götürmez Bvlgari, Hugo Deep Blue sevenlerde olur, Tabac favori kokumdur, Eau Sauvage’yi hala severim, üstüne tanımam diyen kadınlar vardır. Bir de kokusunu değiştiren erkek başka bir parfüm kokması halinde kendini kısa sürede ele verir, acabaların oluşmasına neden olur, zihinlerde soru işaretleri yaratır. Giyeceği çamaşırlarını yıkadıktan sonra after shave’nden sıkan erkekler de vardır, ayakkabısının içine koku sıkan erkekler de vardır.

Mis Kokular (Parfüm)
Mis Kokular (Parfüm)Mis Kokular (Parfüm)Mis Kokular (Parfüm)
Erkek kokuları, losyonları, after shaveleri, kolonyaları
Yardley, Pino, Avon, Tabak, Drakkar, Aramis, Dunhill, Brut 33, Engish Leadher, Aquadi Selva, Polo, Paco Rabenna, Old Spice, Eau Sauvage zihinlere yerleşmiş markalardır.
Eau Sauvage hem erkeklerin favori kokusudur hem kadınların erkekte en iyi duran koku diye nitelendirdiklerindendir. Yağmurlu bir günde tras sonrası yüzünüze boynunuza sürdüğünüz Eau Sauvage havanın nemi, vücut ısısı ile birleşip limon küfü kokusuna bambaşka bir hal katar. Balıkçı kazak modasının alıp başını yürüdüğü 60 lı yıllarda Beyoğlu biraz da bundan kokardı.
Okyanus kokulu beyaz cam şişeli Old Spice, karabiber kokulu mat siyah şişeli Drakkar, limon küfü kokulu Eau De Sauvage bir yana, sadece Aramis sürdüğü için erkek arkadaşıyla çıkan kızlarda beğenilerini başka türlü belli ederlerdi.
Mis Kokular (Parfüm)
Mis Kokular (Parfüm)Mis Kokular (Parfüm)
Kolonyalar
Limon kolonyası deyince ilk akla gelen isim Pe Re Ja limon kolonyasıydı. İzmir’in, Altın Damla ve Gizli Çiçek kolonyası neredeyse kadınların parfümü muamelesi görürdü. Kolonyalar arasında zamanla Boğaziçi, Selin, Eyüp Sabri Tuncer, Rebul gibi isimler yer aldı. Alman kolonyası 4711 fanatikleri olan bir kolonya markasıydı. Ününü ve hayranlarını yıllarca peşinden sürüklemeyi bildi ve başarısını sürdürüyor. Rebul lavanta kolonyasıyla hala aranılan bir marka olmaya devam ediyor. Yakın geçmişe şöyle bir dönüp bakarsak Düzce’nin Tütün Kolonyası, Bolu’nun çam kolonyası, Balıkesir’in Eşmen kolonyaları yöresel hediyeliklerin en güzeli olma unvanlarını yakalamışlardı. Tam olarak ne koktuğu belli olmasa da su karıştırılmış Berber kolonyaları da unutulmazlar arasına girenlerdendir. Tras sonrası bir tür sterilize eder yüzünüzü. Tek ustura kullanan berberlerin, takımları dejenfektesinde de önemli rol oynardı kolonya.
Gelenek olmuştu kolonya sürme alışkanlığı ,sadece tras sonrası değil, ev ziyaretlerinde dışarıdan gelen konuklara ellerin dezenfekte edilmesinde bir nevi görgü kuralıydı. Restoran çıkışlarında kapıdan müşteri uğurlanırken ellere kolonya serpe âdetini şimdilerde hesapla beraber gelen kolonyalı mendiller alsa da, umumi tuvaletlerde, tuvalet sonrası ücret ödenirken birkaç damla kolonya ikramı vardı.
After shavelerin, kokuların setleri içinde sabunu, pudrası, kremi, deodorantı da losyonla birlikte olurdu.
Bir gün Tekirdağ Kumbağ'da röportaj için bir yerde görüştüğüm aile meğer PE RE JA kolonyalarının sahibiymiş, formülü de bir yerlerde, sandıktaymış. Ne çok alırdık o kolonyayı geçmiş olsuna hasta ziyaretlerine gidişlerde filan, kolonya kutusu üzerinde küçük küçük manzara resimleri olurdu.

Mis Kokular (Parfüm)
Mis Kokular (Parfüm)Mis Kokular (Parfüm)
Esanslar Esancılar
Cami girişlerini mesken tutan esancılar, namaza gelenlere, askerden teskere alıp memleketlerine güzel kokularla gitsinler diye otobüs terminallerinde görünürlerdi.
Kokuları şırınga iğnesi ile şişeden çeker, müşterinin bileğine sürerler veya üzerlerine püskürtürler, sonrada küçücük esans şişelerine doldururlar. İki kapaklı etrafı camlı Büyütmek için TIKLAYINesans kutusu bir dükkan, aynı zamanda mistik bir esans dünyasıdır. Amber esansı en etkileyici olanıdır, nüfuzu altına alır, büyüler, peşinden sürükler.

Çiçekler, kokulu yapraklar
Köy Kadınları, Köy adamları kulak arkasına boyun ve saç bölgelerine güzel kokan yapraklar, çiçekler takarlar yürüdükçe, çalıştıkça etrafa yayılan ıtır, fesleğen kokuları onların parfümü olmuştur.

Anılarda kalan kokular
Olgun hanımlar Chanel No: 5 genç kızlar No 19 kullanırlardı, şimdi hala öyle mi bilemiyorum. En güzeli çiçek kokulu ferahlık veren Fidji idi. Anais Anais markası da sevilenler arasındaydı. Parfümler bitse bile şişeleri atmaya kıyılmayacak kadar ilginç, dekoratif tasarlanırdı. Atomizer sprey tipi olmadığı yıllarda pompalı ucu püsküllü parfüm şişeleri dururdu makyaj masalarında boynunuza kulak arkasına iki puf puf yeterdi. Sonraları yani 70-80 lerde CHARLIE çıktı tüm kadınlar bunu kullanmaya başladı neyse ki modası çabuk geçti ağır kalıcı bir kokuydu.

- Bülent Ersoy sahne öncesi öyle çok parfüm sürerdi ki biz foto muhabirleri sahnede fotoğrafını çekmeye gittiğimizde 100 metreden fark ederdik. Salonun en arka sırasından bile koku yoğun olarak duyulurdu, aramızda şöyle derdik Bülent Ersoy parfüm sürmemiş, şişeyi üstünde kırmış!
- Her halde Bülent Ersoy Estee Lauder kullanırdı. Genelde Estee´nin kokuları diğerlerine göre ağır olurdu.
- Bir hanıma parfümünüz çok güzel kokuyor, markası ne denmez di ayıp sayılırdı, ismini bilmediğimiz birçok parfümün koku tünelinde kaldığımız çok olmuştur. Brut için kadınların birçoğu dudak bükse de, şişenin üzerinde zincirli Brut yazan metal plakayı kolye yapan çok kız olmuştur.
- Bir gün görev icabı bir baloya katılmış paltoyu da otelin vestiyerine bırakmıştım davet sonu geri almak için gittiğimde vestiyer üzerine astığı bir hanımın kürkünü çıkarıp paltomu bana verdi ama üç saat boyunca paltoma nasıl parfüm sindiğini anlatamam. Giy bi türlü giyme bir türlü. o kokuyu sadece pastırma çemeni bastırabilirdi derlerdi.

Mis Kokular (Parfüm)
Gençliğini 70'li yıllarda yaşayan kadınların "parfüm sohbetleri"

Büyütmek için TIKLAYIN- 70'li yıllarda benim favorim Je Reviens'di. Bilmem hala var mı?
- Babam 13 uncu yas günümde bana çiçek gönderdi ve bir ufak sise DIORISSIMO verdi..
- Amarıge... Vazgeçmediğim, devamlı kullandığım parfümüm.
- YSL o yılların vazgeçilmeziydi, bir maaş kadar fiyatı da olsa alınırdı.
- Çok güzel olmasına ve iyice olgunlaşmış olmama karşın, yine de ağır geliyor bana Chanel No: 5, ama tartışılmaz bir "tek" olma özelliği de var.
- Bütün sırrı orada sanki Chanel 5 in. ne kadar sürüleceğini tutturmakta. - Harika bir koku ama fazlası felaket.
- Ben şimdi filmlerdeki gibi eau de toilettei havaya püskürtüp altından geçiyorum, benimkiler gülmekten ölüyorlar halime bakıp.
- Ben de yapıyorum. Ama ıııhhh!!! Olmuyor, föşşşşş diye üstüme başıma sıkmazsam...
- Kesinlikle Diorassimo.
Büyütmek için TIKLAYIN- Eau de Rochas severdim.
- Kolonya'nın en güzeli Jean Marie Farina'ydı, birden yok oldu ama sanırım Roger Gallet pazarlıyor yine, aynı mislikte mi bilemem, ancak peşine
düşeceğim. Tabii 4711'i de unutmamak gerek, hiç eksik etmem, şişelerini bile atamıyorum. Anlayacağınız üzere Patrick Süskind'in Koku romanına malzeme olabilirim.
- Roger Gallet çok üzgün 1972 yılında aldığım ve hiç kullanmadığım ambalajında bir şişe Roger Galiet (kolonya) Losyonum var ve hala saklıyorum. (Bordo renkli bir karton kutu içinde, cam şişe)
- İlk satın aldığım parfümüm Fidgi idi......ne keyifle kullanmıştım.... ve ben hala kullanıyorummm.
- Fidgi de kullandım ama markayı eskittikleri için ısrar etmedim. O zamanlar çok severdim ama.
- Benim için dayanılmaz olan Eau de Lancome'du
- Bir dönemin sarışın bombası Marilyn Monroe'nun bir gazetecinin "Yatakta üstünüze ne giyersiniz?" sorusuna verdiği, "Geceleri üstümde hiçbir şey olmaz, birkaç damla Chanel No 5 dışında" cevabının bu parfümün bu kadar ünlü olmasına sebep olduğu söylenir.
- 70li yillarda genc kiz olanlar, benim bildigim, tek bir eau de toilette, Miss Dior, Diorella, Fidji, YSL Rive Gauche, Anais Anais, L'air de Temps gibi çiçek esintili kokuları kullanırdı, baloya, ozel bir yere gitme "parfumleri" de anne, teyzelerimizin kuşagina ait bir koku kullanim biçimiydi.
- Vurgunu olduğum parfüm 'Vivre' süremeyecek kadar ufaktım 70lerde. 80’de ki mezuniyetimde bir Universite talebesi harçlığı için hala çoktu. Gelin olduğum o sene param çoktu ama kendimin değildi gene alamadım 'Vivre'... Sonra araya yıllar girdi, çok çabuk geçen uzun yıllar, bir gün Paris de aklıma geldi nasılsa kendi kazancımla alabilirdim ve sevinçle sordum. Vivre no madam derken iç çeken annem yaşlarında ki annem gibi zarif bayan artık Vivrenin üretiminin yapılmadığını söyledi. İnanmayı hiç mi hiç istemedim. Dünyanın neresine gitsem usulca ve hep aynı heyecanla sorarım Vivre kokusunu hiç unutamadığım o Vivre acaba ona hiç sahip olamadığım için mi bir daha bulamıyacağımı bildiğim ve hiç tenime süremiyeceğim için mi kaldı aklımda bilemem. Bu kadar hasrete rağmen Vivre nehri bulup verseler yavrularımın beni koklamaya alıştığı tiffanimin damlasına değişmem Parfüm de aşk gibi, ama en güçlü his gibi değil.
- Gündüz çiçek kokuları ama, akşama doğru daha yağlı, daha kalıcı parfümler sürülürdü. Açık tenliler çiçek ağırlıklı kokular kullanırlardı. Kenzo, Shiseido genelde hep çiçek ama Fransızlar daha kalıcı kokulara ağırlık verirlerdi. - Armani'nin Gio kokusu da güzeldi, dediğim gibi kokunun güzelliğinden ziyade tenle uyuşması önemlidir.
- Lauder'den Esteé güzeldi.
- Ralph Laureen kokuları da sportif ve hoştur.
- Tabiiii.. Ancak söylediginiz markalar 80 ve 90 larda üretime başlayan markalar. Yani biz biraz genç kızlıktan çıkmış oluyoruz o tarihlerde.
- Ben bir memur çoçuğuyum, lisede harclik biriktirerek alabilirdim ancak 6 ayda bir koku. Anne ve babaların parası dışında bir itirazı olmazdı. Hediye, bir erkek arkadaştan anlamındaysa, gelmezdi (lise yıllarında herkesin bütcesi yetersizdi) Üniversitede erkek arkadas, alabilirdi tabii, o da genç bayanın ne kullandiğini bilirdi.
- Fidji hafif kokuydu, ben de 16 olmuştum, annem babam tepkili yaklaşmadılar.
- Orta okula giderken, önlüğümün parfüm kokmasından hoşlanmaz düğünemi gidiyorsun diye sorarlardı. Lisede vaz geçtiler.Yaşlandım çocuklar sabah sıkma diye tutturdu. Anlaşılan sabah parfüm bizim aile fertlerine ağır geliyor.
- Eski parfümlerin tıpaları olurdu, sabit değildi onları karıştırır, ağır gelenleri limon kolonyası ile inceltir hafifleştirirdim, beğenmedim kokuları eve sıkardım banyoda falan
- Sizde de parfüm baş ağrısı yapar mıydı? Migreni olanlarda yapardı, aç karnına bulantı ile gelen baş ağrısı söz konusuydu.
"Sahte hayatlar ve plastik duyarlılıkara sentetik-fake parfümler eşlik eder"
Mis Kokular (Parfüm)
Mis Kokular (Parfüm)
Mis Kokular (Parfüm)
Sihirlitur Anasayfa'ya dönmek için tıklayınız
Nostalji Anasayfa'ye dönmek için tıklayınız

© 2012, Sihirlitur'daki tüm yazılar ve fotoğraflar
Haluk Özözlü
'ye aittir, alıntı
yapılamaz, izinsiz kullanılamaz.
sorularınız için: hozozlu@sihirlitur.com