Hazırlayan: Haluk Özözlü
Sihirli 45'likler:
1960’lı yılların daha henüz başında Dünya’da Elvis Presley rüzgârı eserken Türkiye’de de Kanat Gür, Özkan Kaymak, Erkut Taçkın ve Durul Gence Beş, Erol Büyükburç, Gökçen Kaynatan, Burhan Damcıoğlu ve Crayz Boys, Okan Dinçer, Barış Manço, Erkin Koray Yer altı Dörtlüsü, Anadolu Rock, Türk Pop Müziğinin öncüleri olmaya başlamışlardı.
1965 yılına gelindiğinde grup ve tek başına isim yapmış sanatçıların sayısı hızla artış gösterdi ve birçoğu, Hürriyet Gazetesi tarafından düzenlenen “Altın Mikrofon Yarışması”nda kendilerini daha geniş kitlelere duyurma imkânı buldular. Mavi Işıklar, Cem Karaca ve Apaşlar, Moğollar, Haramiler, Siluetler, Kaygısızlar, Kontlar, Selçuk Alagöz Orkestrası, Üç Hürel, Edip Akbayram ve Dostlar, Ersen ve Dadaşlar, Bunalımlar, T.P Batman Orkestrası, Sis Beşlisi, Kent Yedilisi, önde gelen gruplardı. Önder Bali, Orhan Şevki, Şevket Uğurluel, İlhan Gencer, İlhan Feyman, Zekai Apaydın, Vasfi Uçaroğlu, Erol Pekcan, Üstün Poyraz Set, Yurdaer Doğulu, Çetin İnöntepe, Rıza Silahlıpoda kendi isimleriyle kurdukları grupları ile ünlü oldular.
Tek başına çalışanlarda vardı. Fikret Kızılok, Cahit Oben, Ferdi Özbeğen, Yıldırım Gürses, Özdemir Erdoğan, Tanju Okan, Ajda Pekkan, Esin Avşar, Ayla Dikmen, Şenay, Seyyal Taner, Füsun Önal, Ayten Alpman, Kamuran Akkor, Ali Atasagun, Timur Selçuk, Tülay German, Alpay, Ömür Göksel, gibi isimler sevildiler, sivrildiler, konserler verdiler, 45’lik plakları birbiri arkasına basılıp plak dükkânları vitrinlerinde, raflarda yerlerini aldılar.
Müzik yelpazesi elektronik müzikten, Anadolu Pop’a, tango’dan undergraund’a kadar genişledi. Yabancı grupların parçalarını kendi yorumlarıyla sunanların yanı sıra aynı parçaları Türkçe sözlerle seslendirenler oldu. Zamanla gruplar yerli anonim müziklere, türkülere kendi aranjeleri ile değişiklik kattılar, kendi bestelerini plağa okudular. Şimdi hangi birini yazsak mutlaka birçoğu eksik kalacak ama sonuçta bu eskimeyen dostlar, müzikseverlerin dünyasında, gönüllerde taht kurdular, yıllar geçse de onlar hiç unutulmadılar, yeni sanatçılara örnek oldular, olmaya devam ediyorlar.

FİKRET KIZILOK
Köroğlu Dağları
Tutamadım Ellerini


ERKUT TAÇKIN
Türk Hafif Batı Müziğine Kanat Gür, Özkan Kaymak, Durul Gencfe gibi isimlerle aynı dönem başlayan Erkut Taçkın rock müziğinin de öncülerindendir. Onları Erkin Koray, Erol Büyükburç gibi isimler izledi. "BEYAZ EV" sanatçının sevilen parçalarından biri. 60 ların başında Durul Gence 5 adlı grup vardı. 62 Erkut Taçkınla çalışmaya başlamış olabilirler, Durul Gence Ajda Pekkan'a da ilk yıllarında eşlik ederdi grubun diğer davulcusu Cezmi Başeğmezle çift davul sahnede olurlardı.


AJDA PEKKAN
Yeniden Başlasın, Ya Sonra Süper Star Ajda Pekkan, aranjörlüğünü Noray Demircinin, Prodöktörlüğünü Yeşil Giresunlu'nun yaptığı sayısız parça yorumlayarak büyük beğeni kitlesine ulaşmış, çalışmalarını günümüzde de sürdüren ender sanatçılardan biri.
Kapak fotorafı Moris Macoro


ÖMÜR GÖKSEL
Seni Tanır Gibiyim, Yaşadın mı Öldün mü İşte kadife sesli bir sanatçı Ömür Göksel. Parçada gitarda Zafer Dilek, sölerde Ülkü aker imzası bulunuyor. Aranjörlük E. Engin, Prodötor Yeşil Giresunlu.


YASEMİN KUMRAL
Hayranlık uyandıran sesi ve güzelliği ile büyük beğeni kazanan YASEMİN KUMRAL Yağmuru Durdurabilirmisin.


İSKENDER DOĞAN
“Kan ve Gül” Sözleri, müziği ile klasikler arasına giren bu parça harika bir flüt sesi ile başlar aşıkları kendinden geçirirdi.


ANNE MARIE DAVID
Düzenleme ve yönetmenliğini Şerif Yüzbaşıoğlunun Anne Marie David ile yaptığı "Hayat Ve Ben" isimli parça stüdyo orkestrası Diskotür yarafından seslendirilmiş.
Plak Diskotür etiketi 15 TL fiyatla raflarda ki yerini almıştı.


ALPAY
60 lı yıllarda tanınmaya başlayan Ankara'lı Alpay aynı zamanda eski bir futbolcu. tok sesi beyfendi kişiliği ile gönüllerde taht kuran sanatçı gerek müzik kalitesi, gerekse sözleriyle "Mecnun Derlerdi" adlı parçada dinliyoruz. Parça Ayrılık Rüzgarı isimli plağın arka yüzünde yer alıyor. Gerçekten günümüzde bu tür duygu yüklü melodilere rastlayamıyoruz.


ÖMÜR GÖKSEL
Ozan Plak'tan çıkan 45 lik te bir yüzünde Yaş Kalmadı gözlerimde diğer yüzünde Sensiz isimli parçalar yer alıyor. Ömür Gökselin özelliklerinden biri de ses tonunun yanısıra söylediği şarkılarda en hissiz insanı bile hislendirebilme gücü olduğu belirtiliyor.


AJDA PEKKAN
Süper Starrrrrrr AJDA PEKKAN Süheyl Denizci Orkestrası eşliğinde yaptığı plakta arranjör Noray Demirci. Süresi 3.34 olan Sen bir yana, dünya bir yana ile süresi 3.25 olan İçiyorum adlı ve sözleri Zührap Büyük'e ait plak Regal Plak Altın Seri arasında yer almış.


KEREM YILMAZER
45'liğin bir yüzünde ünlü grup CHIRISTIE'nin "Iron Horse" adlı parçasını Ülkü Akerin Türkçe sözleriyle okumuş. Düzenleme Ork. Onno Tunç, Prod Nini Varon.17.50 fiyatlı plağın arka yüzünde Sen Sen sen yer alıyor.


İLHAN İREM
İLHAN İREM'in Yavuz Plak'tan çıkan streo 45 liğinde sözler ve müzikler kendisine ait aranjörlük ve ork. Noray Demirci Stodyo İstanbul, Kapak düzeni İlhan İrem.


ERKİN KORAY
Veee bir BABA... Ona Rock Müziğinin Babası diyorlar. Karşınızda ayy ayyy ayyyy ERKİN KORAYYYY "Kızlarıda Alın Askere ile diğer yüzde yer alan "Aşk Oyunu" adlı parçaların besteleri A. Nail Bayşu'ya ait Aranje eden sanatçımız Erkin Koray.


ALPAY
Ankaralı sanatçımız ALPAY Bestesi Bill Kaiman'a ait olan AĞLAYAN NEHİR adlı parçayı seslendiriyor. "Bir zamanlar dünyanın ıssız bir köşesinde , dertli mi dertli, yalnız mı yalnız bir ülke varmış. Dağ, taş çorakmış bu ülkede... Kızgın kumlar değdiği yeri ateş gibi yakarmış... diye başlıyor parçanın hikayesi.


TİMUR SELÇUK
Timur Selçuk bu 45 likte karşımıza Çoban Çeşmesi adlı parçasıyla çıkıyor. Balet Plak adına çıkan ve 12.50 fiyat taşıyan plağın süresi 3.45 Orkestra için düzenleyen ve yöneten Timur Selçuk Faruk Nafiz Çamlıbel sözlerini kullanmış.


CEM KARACA VE APAŞLAR
Türkofon Üniversal plak şirketinden çıkan 45'liğin "A" yüzünde "Resimdeki Gözyaşları" söz ve müziği Mehmet Soyarslan'a ait bir parça.. "B" yüzünde ise Şans Çocuğu" isimli melodi bulunuyor. İki parçaya da Ferdy Klein var.


YASEMİN KUMRAL
Kent Ses ve Plak Endüstrisi 1975 yapımı olan stereo plakta Söz ve Müziği Yasemin Kumral’ın olan “Tatlı Şeytan” ve sözleri Tuğrul Dağcı’ya ait olan “Sabret Bacım” adlı parçalarda Dün Bugün Yarın Orkestrası Yasemin Kumral’a eşlik etmiş. Aranje Hurşit Yenigün imzası taşıyor.
Plak kabında sanatçının diğer plağı olan “Bim Bam Bom”/”Olmaz mı Olmaz mı” anonsu yer alıyor.


GÖKBEN
Bir Numara Plakçılığın ürünü olan 45’lik de, söz ve müzik Ali Kocatepe’ye ait olan Gökben’in seslendirdiği “Gururum” ve “ Eninde Sonunda” adlı parçalar yer alıyor.
Atilla Özdemiroğlu, Gururum, Hurşit Yenigün Eninde Sonunda adlı parçaları düzenlemişler. Orkestra Dün Bugün Yarın. Plak kabı tasarımı Dilşat, ön arka yüzde yer alan iki fotoğraf Süleyman Moripek imzalı. Plak kabında her iki parçanın şarkı sözleri bulunuyor.


EDİP AKBAYRAM DOSTLAR
Kıymayın Efendiler
Adiloş Bebe


EDİP AKBAYRAM DOSTLAR
Bugün Bizde Bayram Var


EROL BÜYÜKBURÇ
Gel Kaçma


SEYYAL TANER
Neden Gelmedin?


SİBEL
Bir Yer Arıyorum
Öyle Bir Güneş kiEROL EVGİN
Sevdan Olmasa
İşte Öyle Bir ŞeySEYYAL TANER
Gülme Komşuna
Seni Çok Özledim


SALİM DÜNDAR
Kalbimi Kim Çalıyor
Bir Dost Bulamadım


YELİZ
Yalan
Bu Ne Dünya Kardeşim


FÜSUN ÖNAL
Aç Gözünü
Hepsi Sen


ÖNDER BALİ
Aldanırım_sanma
Ölesiye Sevmek


BARIŞ MANÇO
Binboğanın Kızı
Ay Osman


CEM KARACA
Mutlaka Yavrum
Kavga


SENAY

Sev Kardeşim
Benim OlursanSENAY
Gerçek Nerde
Beyaz Ülke


SELDA
Adaletin Bu mu Dünya
Dane Dane BenlerinMERAL ZEREN
Kalbinden Atma Beni
Hercai


BARIŞ MANÇO
Ben Bilirim
Enstürümental


BERKANT
Ask Bir Yalnızlık Rüzgarı
İhtiyacın OlursaBARIŞ MANÇO
Gönül Dağı
Hey Koca Topçu Genç Osman


ERKİN KORAY

Gönül Salıncağı
Hayat Bir Teselli


AJDA PEKKAN
Kervan Plakcılık adına çıkartmış olduğu plağının önyüzünde “Dert Bende”, arka yüzünde “Varsın Yansın Dünya” isimli parçalara yer vermiş. Sanatçının aynı döneme rastlayan parçalarından bazıları Kaderimin Oyunu, kimler Geldi Kimler geçti, Olanlar Oldu Bana, Çapkın Satıcı, Bilmece Bildirmece, Gençlik Yılları.


BARIŞ MANÇO / KAYGISIZLAR
Sevilen Sanatçı müziğe başladığı ilk yıllarda Kaygısızlarla beraber bir yok İngilizce ve Türkçe parçalara imza atmış. Şarkı sözlerinin bazılarını Atilla Akman, bazılarını Arda Uskan yazmış. Müziklerde ise Fuat Güner imzasına sıkça rastlanıyor. Unutamıyorum adlı parçada Barış hüzün ve romantizmi dokunaklı hislerle yorumlamış.


YASEMİN KUMRAL
Güzeller güzeli gitarist ve vokalist sanatçı Kent Plak adına çıkardığı Lay Lay Lom da söz ve müziği kendi yazmış, Düzenleme Esin Engin’den gelmiş. Plağın arka yüzünde yer alan “Artık Yalnız Değilim adlı parçada Söz müzik Bora Ayanoğlu, Düzenleme Esin Engin tarafından yapılmış. Her iki parçanın şarkı sözlerine plağın arka kapağında yer verilmiş.


ERKİN KORAY
Erkin Koray tarafından aranje edilen “Mesafeler” isimli parça sanatçının önemli yapıtlarından biri. Erkin Koray bu parçayı Cannes de John Lennon ve Yoko Ono’ya gitarıyla çalarak dinletmiş. Mesafeler plağının arka yüzünde yer alan “ve söz müziği Erkin Koray’a ait olan “Silinmeyen Hatıralar” yine gönüllerde yer etmiş sevilen bir parça olarak hala dinleniyor. Plakta Erkin Koray ve Attila Ertem elektro gitarları, Mehmet Tiber fender bas, Sedat Avcı Bateri, bongo, tef çalmışlar.


ŞENAY
Müzik Kalegjero, sözler Şenay’a ait olan parçanın Aranjörlüğü prodötörlüğü Şerif Yüzbaşıoğlu’na ait. Sözler “Şu dünyadaki en mutlu kişi mutluluk verendir. Şu dünyadaki sevilen kişi sevmeyi bilendir Şu dünyadaki en güçlü kişi güçlükten gelendir diye başlayıp devam ediyor. Plağın arka yüzünde müziği Adamo’ya ait olan “Nen var Canım Kardeşim” bulunuyor.


SERTER BAĞCAN
Selda Bağcan'ın kardeşi olan Serter Bağcan söz ve müziği kendisine ait olan bu ve arka yüzde bulunan "Öyle Değilmi" adlı parçalarının söz ve müziklerini kendi hazırlamış Değişim plakçılıktan streo olarak piyasaya sunulmuş.


NİL BURAK
Kıbrıslı sanatçı Nil Burak denince ilk akla gelen parçaları "Birisine birisine" ve Tatlı Tatlı" adlı parçalar oluyor. Yeşil gözlü Nil Burak'ın Birisine Birisine adlı parçasında sözler Ülkü Aker, aranje Noray Demirci isimlerini taşıyor.


SELÇUK URAL
En çok veda edenlerin diline sakız olmuş parçalardan biri olan "Güle Güle Sana" adlı 45 lik plağın arka yüzünde Mahkûm adlı parça bulunuyor. Melodi plaktan piyasaya 1974 yılında sunulan stereo plakta Selçuk Ural'a Doruk Onatkut Orkestrası eşlik etmiş. Vasko Yeşil Giresunlu kayıtta destek vermişler. Stüdyo Hayri Beyoğlu Suriye Pasajı kat 4'de plak kaydını gerçekleştirmiş.


SEMİRAMİS PEKKAN
Süper star Ajda Pekkan'ın kardeşi olan Semiramis oldukça üretgen çalışmalarda bulunmuş bir çok 45 lik plak çıkarmış. Şarkı sözlerinde Ülkü Aker imzasını, aranjörlükte Noray Demirci ismine rastlıyoruz. Odeon Altın Plak serisi olan ve Sühey Denizci eşliğinde sunulan bu plağın prodüktörlüğü ise ünlü bir radyocu olan programları sabırsızlıkla beklenen Engin Arman'a ait. 3.40 süreli 1973 tarihli plağın "A" yüznde Eskisi gibi Değilim", "B" yüzünde yer alan "Dert Ortağım" sevilen, dinlenen parçalardan sayılıyor.


ERKİN KORAY
Doğan Plakçılıkdan piyasaya sunulan bu 45 lik te Erkin Koray elektro gitarı ve vokaliyle, Nihat Örerel baterisiyle, Rauf Ülgün, Fender bas gitarıyla stüdyoya girmişler. "KRALLAR/DOST ACI SÖYLER "Plağının ön kapak çizimi Erkin Koray’a ait. Arka yüzde ise yine açıklayıcı bir yazı bulunuyor. “Krallar vardır halk seçer veya herhangi bir şekilde gelirler. Başlarında taç vardır. Sarayları, büyük servetleri, idare ettikleri halk kitleleri vardır. Bir de yeryüzünde krallar vardır, onları kimse seçmiş değildir, Başlarında taçları yoktur, bazen hiç kimse tanımaz onları, paraları da yoktur belki, hayatta kalabilmek en büyük sorunlarıdır.Krallardır onlar, görünmeyen krallar, Allahın seçtiği krallar, ruhları kral olanlar, ESAS KRALLAR….” Erkin Koray imzalı yazı böyle devam ediyor.


YELİZ
Müzik çalışmalarına günümüzde de devam eden Yeliz Hafif batı Müziğine hızlı bir giriş yapmıştı. Bir Bahar Yağmuru ve Kırık Kalp isimlerini taşıyan 45 lik plakta kendisine Dün Bugün Yarın Orkestrası eşlik etmiş, Düzenlemede Hurşit Yenigün, Attila Özdemiroğlu imzalarını görüyoruz. Sözler ise her iki parçada Tuğrul Dağcı imzalı.


NİLÜFER
Al Beni Çal Beni ve Körebe 45 likte yer parçalar. Hafif Batı müziği Derneği I. TOPLUİĞNE beste yarışması kazanmış bu parçada Körebe'nin sözleri Fecri Ebcioğlu'na ait. Aranjmanları Onna Tunç, Prodüktörlüğü Nino Varan yapmışlar. Orkestra Dün, Bugün, yarın kayıtta Nilüfere eşlik etmiş.


GÖKBEN
Sahalarda Galatasaraylı Gökmen, radyolarda GÖKBEN fırtınası estiği yıllarda sanatçının birbiri arkasına çıkardığı şarkılar hemen hemen herkesin dilindeydi. 45 likte yer alan Derdim var dağlar gibi ve Yine verirdim sana isimli parçaların sözleri Ali Koçatepe'ye, aranjörlük Attila Özdemiroğluna ait. Stüdyoda eşlik eden grup ise Dün, Bugün, Yarın orkestrası.1 Numara plakçılıktan 12.50 fiyatla piyasaya sürülen plağın arka yüzünde şarkı sözleri yer alıyor. Plakta ki bir ibare ise "Her hakkı mahfuzdur kopya edilemez" uyarısıydı.


YASEMİN KUMRAL
Gözleri kendi, zarifliği, yumuşak pürüzsüz ses tonuyla herkesin gönlünü kazanan Yasemin Kumral bir hayli iddialı sözleri şarkı ismi yapmış. "Gitarcı" ve "Ben adamı işte böyle yaparım" derken söz ve müziği kendi yazmış. Düzenleme Noray Demirci'ye ait. Plağın arka yüzünde yer alan resim ise hayal dünyanızı zorlayacak, orada olmak isteyeceğiniz denizle ormanın bitiştiği bir sahilde çekilmiş.

CEM KARACA VE APAŞLAR
Türkofon Plakçılıktan çıkan İstanbul'u Dinliyorum ve Oy Bana Bana adlı parçaları Cem Karaca seslendirirken Apaşlar grubu sanatçıya eşlik etmiş.

ERKİN KORAY YERALTI DÖRTLÜSÜ
İstanbul Plak yapımı 45lik’te Erkin Koray, “Senden Ayrı” ile “Bu Sana Son Mektubum” adlı parçaları seslendirmiş.
Plak kabında “Aşk Oyunu”, Kızları’da Alın Askere”, Anma Arkadaş”, “Anadolu’da Sevdim”, “Hop Hop Gelsin”, “Çiçek Dağı”, “Aşka Dönüyorum”, “Yine Yalnızım”, “Sana Bir Şeyler Olmuş”, ”Seni Her Gördüğümde”, “Nihansın Dideden”, “Belki Bir Gün Anlarsın”, “Kendim Ettim Kendim Buldum”, “Aşkımız Bitecek”, İstemem”, “Köprüden Geçti Gelin”, “Kıskanırım”, İlahi Morluk” plaklarının anonsları bulunuyor.


ERKİN KORAY
Doğan Plakçılıktan sunulan 45’lik plağın ön yüzünde Erkin Koray’ın Nihat Örerel imzalarını taşıyan “Şaşkın” arka yüzünde “Eyvah” adlı parçaları görüyoruz. Plak kabında arabesk denemelerine yönelen Erkin Koray’ın “Müzik tabiatın kendisidir, sınırlamak kesinlikle yanlıştır” ifadesi var.


EDİP AKBAYRAM
Gidenlerin Türküsü


BARIŞ MANÇO VE KURTALAN EKSPRES
Ben Bilirim Ben Bilirim


SELÇUK ALAGÖZ
Yeter Artık
Ayrılık


VASFİ UÇAROĞLU ORKESTRASI

Senelerce Aşkı Anmış

SUNA YILDIZOĞLU
Do You Thing I'm Sexy
I'm Gonna DanceÜÇ HÜREL
Madalyonun Ters Yüzü
HaramAJDA PEKKAN
İnanmam
Nasılsın İyimisin


AJDA PEKKAN
Sana Neler Edeceğim
Haram Olsun Bu aşk Sana


AJDA PEKKAN
Seninleyim
Palavra Palavra


AJDA PEKKAN
Gözünaydın
Kim Ne Derse DesinRANA ALAGÖZ
Nazlanma
Aşkın Gözü KörmüRANA ALAGÖZ
Sevgiliye
Her Şey Bitmiştir ArtıkERKİN KORAY
Sanma
Olmayınca Olmuyor


FATOŞ BALKIR
Oldumu Ya
Bu Nasıl DünyaTİMUR SELÇUK
On Dit
Ayrılanlar İçin


ESİN AVŞAR

Allam Allam Seni Yar
Drama Köprüsü


ALİ RIZA BİNBOĞA
Ayak Oyunları
Dost Olayı


TİMUR SELÇUK
İspanyol Meyhanesi
Beyaz Güvercin


TANJU OKAN
Ben Ağlarken Gülümserim
Her Gün Her Gece


BARIŞ MANÇO
Bir Bahar Akşamı
Estergon Kalesi


SEYYAL TANER
Sorma Neydi O
Neden Gelmedin

ŞENAY
Sevilen sanatçı Şenay Kervan Plakçılık adına çıkarttığı 45 lik plağında Dünden Bugüne ve Sessiz bir yer adını taşıyan her iki parçada sözler kendisine, müzik ise Şerif Yüzbaşıoğlu'na ait. 17.50 fiyatlı stereo olan plağın arka yüzünde her iki parçanın sözleri yer alıyor.


SELÇUK URAL
Üretken şarkıcılardan biri olan Selçuk Ural Son Şarkı ve Sen Bilmedin isimli Jose Feliciano ve Francis Lai isimli sanatçılara ait besteleri seslendirmiş. Prodötörlük Yeşil Giresun imzasını taşırken, Orkestra ve aranjörlükte Doruk Onatkut eşlik etmiş. Melodi Plak 1975 çıkışlı plak gibi Selçuk Ural’ın “Sakın Değişme”, “İzbe Meyhaneler” gibi birçok şarkısı bulunuyor.


SEMİRAMİS PEKKAN
Ajda Pekkan kadar olmasa da müzik dünyasında sık sık adını duyuran şarkıcılardan birisi de Semiramis Pekkan dı. Kervan plakçılık markasıyla çıkartmış olduğu plaklar arasında “Unuttu Unuttu”, “Bana Yalan Söylediler”, “Neydi Neydi Ne”, “Neredeysen”, “Sen Hayatsın Ben Ömür”, “Ya O Ya Ben”, “Çöpçatan, Sevgilim Dermisin” gibi parçalar sayılabilir.


MİNE KÜRKÇÜOĞLU
Haifi Batı Müziği piyasası oldukça kızışmıştı, o yıllarda İMC Unkapanı plak Firmaları birbiri ardına şarkıcılıların plaklarını çıkartıyor, hiç birini tanımaya fırsat bulunmuyordu. Arzu, Sibel, Gülden, Mine kimi ayakta kalabildi kimi tek parçada kayboldu. Kent Plaktan çıkan "Haftaya" hasret Ne Güzel" isimli parçalar da Kent plak adına sözleri Ülkü Aker ve Fikret Şenes adına, Düzenleme ve Orkestra Şerif Yüzbaşıoğlu imzasıyla 1976 yılında yayınlanmıştı.


STEP-HAN
Çayda Çıra / Bekleyiş
Yankı plak’tan enstrümantal olarak piyasaya çıkan bu 45 lik plağın arka kapağında şu ifadeler yer alıyor. Step-Han çok genç. Umut dolu. Hayat dolu. Gitarına olan hâkimiyeti en basit parçaları bile şiirleştiriyor. Çaldığı her melodi insana tatlı bir bahar rüzgârının ferahlığını veriyor. Step-Han ilk kez liseler arası bir yarışmada tanıttı kendisini. Dinleyenler onu bir daha unutamadılar. Genç sanatçı bu plakta çayda çıra adlı Anadolu ezgisini ve bekleyiş adlı bestesini ünlü Shadows topluluğu tarzında işliyor. Yankı Plak Step-Han’ı müzik dünyasına tanıtmakla sevinç duymaktadır.


ZAFER DİLEK
Yonca Plaktan çıkan 45 lik plağın “A” yüzünde Avni Anıl/Turhan Oğuzbaş’a ait olan “Bütün Meyhanelerini Dolaştım İstanbul’un (3.05)adlı parça. “B” yüzünde ise geleneksel/Zafer Dilek’e ait Yeşil Yaylam (2.45) adlı parçalar bulunuyor. Uzun süre Önder Bali 4 lüsüne gitarı ile eşlik etmiş. Bu arada birçok başarılı besteye de gitarında can vermiş. “Bergama Zeybeği “ ve “Geçen Yaz” Zafer Dilek’in güçlü birer eseridir. Sanatçı şu anda tek başına çalışıyor, uğraşıyor, didiniyor ve yaratıyor. Yonca Plağın birçok aranjmanlarına katkısı olan Zafer, bu plakta karşınıza iki enstrümantal parçayla çıkıyor. Gitarı ile çaldığı ve aranje ettiği bu melodilerden ilki siz buram buram Anadolu kokan yeşil çayırların havasını getirecek, “Yeşil Yaylam”. Arka yüzü ise, “Bu akşam bütün meyhanelerini dolaştım İstanbul’un” , adlı parçanın enstrümantal düzenlemesi. Zafer’in maharetli parmakları öyle duygulu çalmışlar ki bu parçayı, kişi kendini bambaşka bir rüya âleminde buluyor. Yonca Plak olarak Zafer Dilek’i kutlar, bundan sonraki nice çalışmalarında gönlünce başarılar dileriz. Yazı Renin Batıgün imzalı olarak kapakta yer almış.


ZAFER, BANU ve HÜLYA
Stereo plağın “A” yüzünde Müjdat Akgün bestesi Zafer Dilek düzenlemesi “Ağlama Gönlüm Ağlama” (3.46), “B” yüzünde Feridun Enginer bestesi “Seni Gidi Çapkın” (3.07) adlı Zafer Dilek düzenlemesi yer alıyor. 15 TL fiyatla piyasaya sürülen plağın prodüktörü Ergin Bener.


HÜLYA
Yonca Plak etiketli bu 45 lik plağın “A” yüzünde yer alan ve bestesi Aşık Ferrahi’ye ait olan “Ah neyleyim Gönül” (3.03) süreli ve düzenlemesi Tayyar Önder ile Önder Bali 4 imzalarını taşıyor. Hülyanın seslendirdiği ikinci parça “B” yüzünde Karacaoğlan- Melih Benderli ‘ye ait olan “Baharın Geldiği” (2.51) de ise prodüktör Ergin Bener.


GRUP STÜDYO
Hop Plak’tan çıkmış olan bu 45’liğin müziği Murat Malhasoğlu’na ait. Stereo basılmış olan “Günaydın” adlı melodi plağın “A” yüzünde yer alırken, “B” yüzünde yine Murat Malhasoğlu’na ait olan enstrümantal parça yer alıyor.


FÜSUN ÖNAL
Diskotür etiketli plakta Füsun Önal’a Dün Bugün Yarın orkestrası eşlik etmiş. 45’lik plakta yer alan her iki parça da Tuğrul Dağcı’ya ait. 15 TL fiyatla müzikseverlere sunulan plağın “A” yüzünde “Aç Gözünü”, “B” yüzünde “Hepsi Sen” adlı parçalar yer alıyor. Plak kabının arka yüzünde Füsun Önal’a ait diğer plakların isimlerine de yer verilmiş.
Günümüzü Gün Edelim, Seni Beklerken, Senden Başka, Oh Olsun, Kara Sevda.


AYTEN ALPMAN
Ses Plak yapımı 45’lik de “A” yüzünde yer alan parçanın sözleri Ülkü Aker, Aranjör Noray Demirci, Orkestra Sühey Denizci eşliğinde Ayten Alpman “Tek Başına” adlı parçayı seslendirmiş. Plağın “B” yüzünde, “Sevince Her şey Başka” isimli melodi yer alıyor.


ŞENAY
Diskatür Plak’tan Ocak 1975 çıkış tarihli olarak sunulan 45’lik de Şenay, “Açil Susam Açıl” adlı şarkıyı Şerif Yüzbaşıoğlu ile hazırlayıp İstanbul Gelişim Orkestrası eşliğinde seslendirmiş. Plağın “B” yüzünde yer alan “Ve Ağlıyorum” adlı parça ise Şenay’a ait.


NUR YOLDAŞ
İstanbul Gelişim Stüdyosunda Doruk Onatkut ile kayıtları yapılıp, Öncü Plağın stereo olarak bastığı, 45’liğin “A yüzünde yer alan “Sultan-ı Yegâh” adlı parçanın sözleri Atilla Özdemiroğlu’na ait. Müzik, düzenleme ise Ergüder Yoldaş imzası taşıyor. “B yüzünün “Anadolu” adlı parçası müzik, söz, düzenleme Ergüder Yoldaş’ın. Plak kabında her iki parçanın sözleri yer alıyor. Şamdanları donanınca eski zaman sevdalarının Başlar ay doğarken saltanatı-ı sultan-ı yegâhın Tende nemli yumuşaklığı denizden gelen ahın Gizemli kanatları ruhta ölüm karanlığının Başlar ay doğarken
saltanat-ı sultan-ı yegâhın.


SEMİRAMİS PEKKAN
Columbia Altın Seri olarak basılıp 12,5 TL fiyatla piyasaya sürülen 45’likte, yabancı bestenin sözlerini Fikret Şenes’in yazdığı, Semiramis Pekkan tarafından söylenen “Olmaz Bu İş Olamaz” adlı melodi yer alıyor. Plağın diğer yüzünde ise “Samanlık Seyran Olur” adlı (3.29) adlı parça bulunuyor. Her iki parçada da Semiramis Pekkan’a Yalçın Ateş 6 orkestrası eşlik ederken aranjeleri Kamuran Kızılboğa üstlenmiş.


NAZAR
Balet Plak’tan 1978 yılı çıkışlı Sevince/Darling adlı 45’lik plakta D. Baydur-H.Aktunç imzalarının yer alıyor. Aranje Onno Tunç, Prodüksiyon ise Yeşil Giresunlu, Nino Varon tarafından gerçekleştirilmiş.


GÖKBEN
Plağın “A” yüzünde bulunan “Randevu” ve “Çiripi Çiripa” adlı parçalara Ali Kocatepe sözleriyle, Aranje Atilla Özdemiroğlu, Orkestra olarak Dün Bugün Yarın eşlik etmiş.
Prodüksiyon Ali Kocatepe’ye ait.EDİP AKBAYRAM
Aldırma Gönül Aldırma


GÖNUL YAZAR
İntizar
Ağlar Gezerim


EDİP AKBAYRAM
İnce İnce Bir Kar Yağar
Dağlar Dağladı Beni


ERSEN VE DADAŞLAR
Ne Kadar Güzel
Akla Karayı Seçtim


EROL BÜYÜKBURÇ
Tatlı Dile Güler Yüze / Bağdatlı
Gözler / Bağlamamın Telleri