FATİH SULTAN MEHMET KÖPRÜSÜ'nün DOĞUŞU
 
 
Yazı ve Fotoğraflar: Haluk Özözlü
 
  İstanbul Boğazı’nı Boğaziçi Köprüsü’nden sonra ikinci kez bağlayan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, halk arasında ki ismiyle “İkinci Köprü” veya "FSM Köprüsü" olarak anılıyor.

Kavacık ile Hisarüstü arasında 4 Ocak 1986 yılında inşa edilmeye başlanan, 22 Mayıs 1988 tamamlanıp, 4 Temmuz 1988 yılında hizmete açılan asma köprü, 1510 metre uzunluğunda, 39.4 metre genişliğinde denizden 64 metre yükseklikte bulunuyor.
Fatih Köprüsünü Boğaziçi köprüsü’nden farklı kılan özelliklerin başında köprü ayakları Boğaziçi Köprüsü gibi sahilde değil, iki yakanın yamaçlarına açılan 14x18 metrelik temeller ve Resmi Büyütmek için TIKLAYINbu temeller üzerine inşa edilen kaideler üzerinde olması geliyor. Köprünün ayaklar arası açıklığı ise 1090 metreyi bulurken içinde bakım asansörü bulunan kulelerin yüksekliği de 102,1 metreye erişiyor.
Mukavemet gücü yüksek galvanizli çelik teller kullanılan taşıyıcı kablolar 62 üniteden oluşan tabliyeleri taşıyor. Tabliyeler, Küçüksu Kasrı yakınında ki Küçüksu Çayırı adlı boş alanda montajı tamamlanan ve ağırlıkları 115 ila 230 ton olan tabliyeler denize indirilip prangalarla yukarı çekilerek yerlerine yerleştirilmişti.
Sekiz şerit trafik yolu ve her iki yanda yaya yolu dâhil 33,80 metre genişliğinde ki tabiyelerin kaynakla birbirine bağlanması sonucu köprü 1988 yılında Turgut Özal’ın geçişiyle hizmete girmişti.
Birinci Boğaziçi Köprüsü yapımına 20 Şubat 1970 de başlanıp, 1 Haziran 1973 de bitirilmesiyle 46 yılı geride bırakırken, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü de 4 Ocak 1986 tarihinde İnşaatının başlamasından bu yana günümüz Ocak 2016 tarihi itibariyle 30 yılı geride bırakmış görünüyor.

haliç
Açılıştan Notlar

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü açılış günü, Mustafa Kemal Atatürk, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Turgut Özal ve Fatih Sultan Mehmet’in büyük boy bez afişleri asıldı. Yüksek derecede güvenlik tedbirleri alınan köprü açılışında Kimonolu Japon kızlarda açılışta hazır bulunarak renk kattılar. Resmi Büyütmek için TIKLAYINAvrupa yakası gişeleri arkasında düzenlenen tören sonrası belirlenen tarihten yedi ay önce bitirilen köprü, çevre yollarının tamamlanmamış olmasına rağmen hizmete açılırken ilk geçen kendi kullandığı Mercedes aracı ile dönemin başbakanı Turgut Özal olmuştu.
Açılışa Bayındırlık ve iskân bakanı Sefa Giray, Japonya Bayındırlık Bakanı İheil Ochi, İstanbul Valisi Cahit Bayar, İstanbul Belediye Başkanı Resmi Büyütmek için TIKLAYINBedrettin Dalan, Japon - Türk dostluk grubu başkanı Shin Kanemaru katılırken Amerika’da bulunan Cumhurbaşkanı Kenan Evren köprüyü akşam yurda dönüşünde alçaktan uçtuğu uçaktan incelemişti.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca Gölcük’te inşa edilen Fatih firkateyni de aynı saatlerde köprünün altından geçerek ilk görev seyrine çıkmıştı. İstanbul trafiğini üçte bir oranında azaltacağı belirtilen 20 gişeli köprünün açılışta sadece 8 tanesi faaldi.
PTT Müdürlüğü günün anısına I. Boğaziçi Köprüsü'nde olduğu gibi Fatih Köprüsüne de güne özel pul çıkarmıştı.

haliç
haliç
Fotoğrafın Hikâyesi
Resmi Büyütmek için TIKLAYINFatih Köprüsü boğazı ikinci kez bağlayacak, trafik kâbusunu hafifletecek bir gerdanlık olarak görülüyor, büyük önem veriliyor, yapım aşamaları adım adım takip ediyorduk.
Açılış günü gazetenin tüm muhabir kadrosu görev bölümü yapmıştı.
Bir muhabirin her yere yetişmesi imkânsızdı.
Konuşmacıların davetlilerin takibi, kurdela kesimi, balonlar, bayraklar, hava-i fişekler derken alan genişledikçe genişlemişti olumsuz ihbarlarda vardı.
İlk kez o gün basın mensuplarına törene özel yaka kartı uygulaması yapılmıştı.
Benim görevim ise köprü açılışını yazıya gerek bıraktırmayacak tarzda gözler önüne serecek bir panorama ile sunmaktı. Yer seçimi, bakış açışı dâhil her konuda serbestim. Çekim yeri olarak Boğaziçi Üniversitesi ensesinde bulunan İETT otobüslerin park ettiği süper manzaralı alanı seçmiş, önceki çekimlerimde ışık ve kullanacağım objektif değeri konusunda provasını da yapmıştım. Buna rağmen çekim sırasında değişik açılı objektifler, kameralar denemiş, en son olarak da "Zeiss İkon" marka 6x9 ebadında fotoğraf çeken körüklü, tarihi kameramı tam da Fatih fırkateyni geçerken köprü açılış anında kullanmıştım. Yanda görünen ve 10 sütunluk gazeteyi boydan boya kaplayan fotoğrafı da telemetreli Zeiss İkon çekmişti.

haliç
haliç

haliç
haliç

haliç
haliç

haliç
haliç
haliç

haliç
haliç
haliç

haliç
haliç

haliç
haliç
Boğaziçi Köprüsü'nden Fatih Köprüsü'ne ve Fatih Köprüsü'nden geçerken Boğaziçi Köprüsü'ne bakış.
haliç
haliç
Fatih Köprüsü gişeler ve Kanlıca Koyu'ndan FSM Köprüsüne bakış
haliç
Fatih Köprüsü tabyalarının yapıldığı şantiye olarak kullanılan Küçüksu Çayırı.
haliç


Sihirlitur.com Ana sayfasına dönmek için lütfen tıklayınız

Nostalji Ana sayfa'sına dönmek için tıklayınız


© 2016
, Sihirlitur'daki tüm yazılar ve fotoğraflar
Haluk Özözlü
'ye aittir, alıntı
yapılamaz, izinsiz kullanılamaz.
sorularınız için: hozozlu@sihirlitur.com