İ s t a n b u l

a n a s a y f a
e m i n ö n ü
s u l t a n a h m e t
b e y a z ı t
h a l i ç
k a r a k ö y
b e ş i k t a ş
b e y o ğ l u
b o ğ a z k a d ı k ö y
ü s k ü d a r n i ş a n t a ş ı
y e ş i l k ö y
e - m a i l
Şehir arenasının bir ayağı Eminönü ise diğer ayağı da kuşkusuz Karaköy.
Gezimize başlamadan önce kısa bir tanımlama gerek.
Nasıl tahtacılar, sobacı, mangalcılar Tahtakale, kumaşçılar Sultanhamam, kitapçılar Cağaloğlu'nda toplanmış iseler, bankalar, hırdavatçılar, elektronikçiler de Karaköy'de toplanmış.
İstisnalar yok mu derseniz var tabii hem de başka yerde olmayanlar bile burada.
Çok özel yerler olduğu gibi, çok da farklı güzellikleri bir arada barındıran, geçmişi çok eskilere dayanan tarihi bir semt Karaköy. Karaköy'den başlayıp Kabataş'a doğru uzanacağız, hem alış veriş yapacak, hem kültürel, hem turistik, hem de lezzetli bir geziye çıkacağız. Kahvaltılıklar, çikolatalar, baklavalar ve daha neler neler.
Karaköy Meydanına açılan Yüksek Kaldırım yokuşu, yanı başında, paralelinde, hatta bankalarıyla ünlü Bankalar Caddesinde ilk basamakları bulunan Komando Merdivenleri sizi Galata Kulesine, dolaysıyla Beyoğlu'na taşıyor.
Beyoğlu'na bir çıkış da tarihi tünelle olur ki onun da bir ayağı Karaköy de yer alıyor. Tünelin yan sokağında sıkışıp kalmış, bir çoğumuzun telaştan mıdır bilinmez, gözümüzden kaçan Bereketzade Medresesi ve Camisi bulunuyor. Hanlar arasına sıkışıp kalmış medresenin bilhassa kapı tokmağı ve cephesinde bulunan zarif kuş evi görmeye değer güzellikler taşıyor.
Çevre Unkapanı'na doğru alet edevat, hırdavat, banyo, mutfak aksesuarları satanlarla dopdolu.
Dükkânlar, çarşılar, işporta tezgâhları, ilginç testereler, tornavida, matkap uçları, çekiçler, klozetler, mutfak dolapları, kilit çeşitleriyle dher tezgahta mutlaka ihtiyacınız olan bir şeyler bulunur.
Banyo küvetleri de vardır, iş eldiveni, tel kafesler, kürek sapları da. Kısacası her eve lazım bir şey mutlaka vardır, çeşitler de yerlisi yabancısı ile istemediğiniz kadar boldur. Hiçbir şey almasanız bile mutlaka bir gün boya almak için de gidilir Karaköy'e, daha doğrusu Perşembe pazarı adıyla bilinen Haliç'e paralel sokaklara.
Diyelim ki hırdavatla işiniz yok. Karaköy Meydanına açılan kapısıyla Selanik Pasajı'na bir gün işiniz düşer, ya çok sevdiğiniz elektronik aletinizin bir parçası için, ya da ne bileyim cızırtı yapan radyonuzun düğmesine sıkmak, temizlemek için sprey almak üzere elektronikçilere, Bankalar Caddesinde ki elektrikçilere bir uğrarsınız. Burada ki dükkânlar aspiratör çeşitleri, lambaları, aplikleri, avizecileri ile gün boyu uğrak yerleridir. Yukarda belirttiğim gibi Karaköy'de yok yoktur.
Büro malzemeleri, para kasaları, balık adam malzemeleri, şişme bot satıcıları, oltacılar hepsi buradadır. Laf arasında belirtmiş olayım İstanbul genelevi de burada hizmet vermektedir.

Köprünün Karaköy Ayağı

Şimdi Karaköy Meydanı'ndan deniz tarafına doğru geliyoruz. Galata Köprüsü bağlantı ayağı trafik akışı ve tramvay güzergâhı ile yeni ve hareketli bir görünüme bürünmesi bir yana, toprak seviyesinin altında da bir başka dünya yaşanır.
İstanbullu Karaköy alt geçidini kullanır, yolun karşı tarafına, yani Perşembe Pazarı ile Necatibey Caddesi tarafına bu geçit ile geçer durur. Karaköy alt geçidi de Eminönü geçitleri geçişlerinde olduğu gibi deniz seviyesinin altına inildiği ender yerlerden biridir.
Telefon, butik, parfüm, bahçe malzemesi, müzik seti, televizyon ve her bişey satıcıları ile doludur.
Karaköy sahilinin en güzel taraflarından biri kıyıdan şöyle karşıya doğru bakmak olabilir.
Mesela neler gördüğümüze bir bakalım.
Galata Köprüsünün üstü balık tutanlarla cıvıl cıvıl dır. Geri fonda Yeni Cami siluetiyle beraber iyi fotoğraf verir, ara sıra Eminönü'ne yanaşan şehir hatları gemileri ile renklenir.
Köprü altından aniden çıkan bir römorkör sizi eski yıllara götürürken, Kadıköy'e çalışan dolmuş motorları da geçer, Haliç'e giriş çıkış yapan diğer teknelerde.
Haliç'e giriş yapan büyük gemiler de olur ama onlar belirli günlerde köprünün gece açılış saatlerini beklerler, biz pek o saatleri görmeyiz.
Köprünün Karaköy ayağında oturacak çeşitli meyhane, restoran, fast food türü büfeler, nargileciler de vardır.
Bir üst satırda hazır Kadıköy demişken, Kadıköy Karaköy arasında sefer yapan gemiler iki kıtayı birbirine bağlarken, gece gündüz milyonlarca yolcu taşınır.
Seferlerden bazıları Haydarpaşa uğraklıdır. Bilin ki bu seferlerin çoğu tren yolcusu taşır. Tren yolcusu olanlara trene binince, belki Kars'a kadar İstanbul Karaköy anıları refakat eder.
Yıllar önce "Kömürlü Gemiler" konulu bir fotoğraf sergisi açmıştım Karaköy yüzer vapur İskelesi sanat galerisinde. Galerinin açılışının ilk sergisiydi.
Gemiler yüzer iskeleye yanaşınca iskeleyle beraber benim duvarda asılı duran gemi resimlerimde sallanırdı!
Serginin bir de şeref defteri vardı, sayfaları trene binenlerle, trenden inenlerin anıları süslüyordu.
Her iskelede olduğu gibi bir sonraki sefere kalmamak için telaş edenler, yorgun, asık suratla inip binenler, okul talebeleri, aşağı yukarı hep aynı yolcuları, aynı sefer saatlerinde taşır durur.
Buraya kadar her iskelede buna benzer şeyler yaşanır yaşanmasına da, farklı olan iskelenin arkasında Topkapı Sarayı, Ayasofya müzesi silueti bir tarafta, Yeni Cami, Süleymaniye Cami, Beyazıt Kulesi silueti diğer bir tarafta olmasıdır.
Sefere çıkacak olan geminin kıç tarafına bir görevli gelir kaptana arkanın müsait olup olmadığını gösterir şekilde tabela tutar, vapur tornistana kalkar, iskeleden geri geri çıkar, deniz köpürür, martılar çığlık çığlığa dalış yapar karışan köpüklere.
Manevra tamamlanır, vapur burnunu rotasına çevirir, sefer başlar. Vaktiniz varsa, işiniz yoksa sakin sakin bu tabloyu seyretmeyi farklı kılan ayrı bir zevki vardır. Perşembe Pazarı tarafında İstanbul'un en eski camisi olan, kare planlı minaresiyle Arap Cami yer alır, Karaköy'den Tophane tarafına doğru da önce Yeraltı Cami, devamında Tophane Kılıçali Paşa Cami, Nüshetiye Camii, Fındıklı'da Mimar Sinan eseri Molla Çelebi Cami, Dolmabahçe'de bir başka yalı cami olan Dolmabahçe Camii bulunur.
Meydanın Damak Tatları Güllüoğlu, Namlı, Mabel.
Karaköy meydanı'ndan gördüğünüz gibi ayrılamıyoruz. Niye mi? Çünkü öyle tatlar öyle lezzetler var ki uğramadan olmaz. Mesela Karaköy Kat Otoparkı altında satış dükkânı bulunan Güllüoğlu Baklavacısı vardır ki fıstıklı, cevizli baklavaları, nuriye, şöbiyet, su böreği, kaymağı harikadır. İsterseniz üzeri lüle kaymaklı bir porsiyon baklavayı ayaküstü kemali afiyetle yersiniz. İsterseniz hediyelik paket yaptırırsınız.
Güllüoğlu sahasında iddialı olup, Cuma namazında dükkânı kapatır. Bayramlarda müşteri sırası dışarıya taşar, uzar da uzar.
İstanbul'a gelen yabancı transatlantiklerin yanaştığı Galata Limanı sahilinde bulunması nedeniyle gemi yolcuları şerbeti ayrı verilen kuru baklavalarından alıp, çok uzaklara götürürler. Kat kat baklavalarda ustalık, hamuru ince açmakta saklı olsa gerek. 1947 den bu yana Karaköy'de olan Güllüoğlu baklavacısı, fabrikasında günde bir ton baklava imal edip satıyor, başka yerde şubesi bulunmuyor.
Güllüoğlu Tel: 0 (212) 293 09 10

Baklavadan geçiyoruz bir başka tatlı yiyeceğe, çikolatalar. Karaköy Meydanı ile Necatibey Caddesi bağlantı yerinde yılların çikolatacısı Mabel bulunuyor. Çikolataya hayır diyemeyenlerdenseniz, mesela 250 gram portakallı veya kestaneli, belki de çilekli, krokanlı, likörlü, ne bileyim ben, çeşit çok, mutlaka aklınızın birinde kalacağı çıkacaktır. Upuzun cam vitrinde sergilenen çeşitler arasında neler yok ki. Madlenler, spesiyal fındıklı, fıstıklılar, şekilleri değişik el ürünü baton çikolatalar, likörlü, vişneli, viskili, bademli, fındıklı, üzümlü, portakallı drajeler, renkli drajeler, çakıl taşı görünümlü olanlar.
Bitti mi derseniz, tabiî ki hayır. 1947 den bu yana süregelen özel yapım kakao, Mabel gofret, şemsiye çikolata, Mabel çiklet nostaljiye meraklı olanlara, bir başka deyişle çocukluğunun çikolatalarını anımsamak isteyenlere “ye beni” der gibi duruyorlar. Şık şekilli cam kavanozların, süslü tepsilerin içinde sunulan çeşitlerden diğerleri, çikolatalı lokum, kahveli, badem ezmeli, framboisesli olarak sıralanıyor.
Sipariş verirken dikkat edilmesi veya belirtilmesi gereken hususlar da var, mesela kız çocuk doğmuş ise hazırlanacak çikolata kutu ambalaj pembe yapılıyor, erkekse mavi.
Nişan çikolatası ambalajı farklı, teşekkür mahiyetinde götürülecek olanlar daha farklı. Uzun lafın kısası Mabel, uğramaya değer lezzetlerle tanışacağınız bir mekân, tek kötü tarafı alışınca bırakamıyorsunuz, ya da aklınız orada kalıyor.
Mabel'in son çıkardığı çeşitler arasında geçmiş yılların özlenen tadı, kurutulmuş hakiki muzdan yapılan Muz Çikolata, içindeki çikolata bitince ambalajı kumbara olarak da kullanılabilen Bebekli Kumbara Çikolatası, kahve çeşitleri yanında sunulabilen kaşık biçimli Kaşık Çikolatası, az şekerli ve gerçek %70 yoğun kakaolu sütlü bitter bulunuyor.
Mabel Tel: (0212) 249 71 63 - 244 34 62


Namlı Gurme
Hafta sonu güzel mükellef bir kahvaltı, veya hafta içi bir öğlen yemeği, canınız ne çekerse memleket hasretiyle özlediğiniz ne kadar çeşni varsa Karaköy Namlı’da bulabiliyorsunuz.
Kat otoparkı altında çift cepheli restoran ve şarküteri bölümleriyle hizmet veren Namlı'nın karşısında Tarihi Yarımada, Galata Rıhtımı yer alırken, Namlı denize 50 adımlık mesafede bir başka lezzet denizinde ağırlıyor konukları.
Peynirler, zeytinler, soğuk et mamulleri, turşular, mezeler, sıcak soğuk çeşitler ballar, reçeller göz dolduruyor. Kahvaltılık almaya geldiyseniz siparişleriniz özel ambalajlarda hazırlanıyor, peyniriniz yiyip bitene kadar buzdolabında kuruyup suyu tadı kaçmasın diye bölünüp ayrı ayrı vakumlanıyor, zeytinler kutulanıyor.
Yemek veya kahvaltı için geldiyseniz çeşit bolluğu yaşanan zengin büfeden beğendiklerinizi tabağınıza koydurup, gramajlandırıp kasada ödüyor, masanıza kurulup yemeğe başlıyorsunuz.
Alış veriş de yemek de keyifli oluyor. Nezih ortamda yediklerinizin tadına varıyorsunuz. Karaköy çevresinde çalışan tüm iş adamları, bankacılar, demir tüccarları, avukatlar, deniz şirketlerinde çalışan armatörler, Levantenler, Karaköy'deler. Haliyle iş yerinden çıkanlar, evlerine giderken kahvaltılıkları buradan alıyor. Üstelik öğlen yemek yerine az ama öz leziz bir sandviçle geçirenlere, francalaya çok lezzetli sandviçler yapılıyor.
Rejimdeki hanımlar ise salata çeşitleriyle kilo alma sorunlarına çareler üretiyorlar.
Namlı Gurme Tel: 0(212) 293 68 80 - 83
Namlı Gurme Videosu için TIKLAYINIZ

Karaköy'de İlle de farklı restoran arayanlara, Liman Restoran vardı. Limana yanaşan turist gemisi varsa gemiye, yoksa Topkapı Sarayı'na, Boğaz'a, Haliç girişine, bakarak yiyordunuz. 2016 yılı itibariyle Galataport liman inşaatına başlandı, dev gemiler bu nedenle İstanbul'a gelmez oldu, hatta tur rotalarından İstanbul'u çıkartan acentalar da oldu, haliyle İstanbul çıkartılınca Kuşadası, Antalya'da etkilendi, yeni yeni açılmaya başlayan Galata mekanları da.

Karaköy'den ayrılmadan önce bir de müze gezmek isterseniz Liman Caddesi'nde, Karaköy Kat Otoparkı karşısında, kısacası Denizcilik İşletmeleri Binasının giriş katında bir müze vardı. T.D.İ. Merkezi salonlarında gemilerde kullanılan eşyalar sergileniyordu. Tablolar, gemi piyanosu, gemi modelleri, gemi parçaları değişik türden bir müze de kapandı.
Karaköy'ün tarihi ticaret binaları arasından, bavul ticareti yapan turistlerin aradığı türden eşyalar satan dükkânların, Fransız Geçidi önünden geçiyor, üşenmezsek içine de giriyoruz. Küçük bir detay belki ama çok eski bir posta kutusu da görebiliyoruz.
Limana paralel 1850 tarihli binalar arasından ilerliyor armalı kapı alınlığı ile Voyvoda Karakolu, çeşitli kiliseler, Kemeraltı derken Tophane'ye geliyoruz.

Tophane
Tophane Müzesi eskiden topların döküldüğü yer olarak biliniyor.
Hem müze, hem çeşitli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmasıyla sık sık gündeme geliyor. Deniz tarafında ise Tophane Çeşmesi bulunuyor. Yenilenen, çeşmeyi seyretmeye de, fotoğraflamaya da doyamıyorsunuz. Çeşmenin arkasında M.S.Ü misafirhanesi olarak kullanılan tarihi bir bina görülüyor.
Çeşmenin ve yukarda bahsetmiş olduğum Kılıç Ali Paşa ile Nüshetiye Camilerinin bulunduğu alanda sırayla dizili, bir zamanların Amerikan Pazarı adıyla tanınan, yabancı menşeli mallar satan butiklerden az sayıda kalanlar bulunuyordu. Dükkânların çoğu son zamanlarda nargileci olduğu için okulu kıran öğrencilerden bir bölümü soluğu burada alıyorlardı! Hafta sonları müşteri sayısında hayli artış oluyordu, Galataport projesi onları da yerlerinden etti.
Dükkânların arkasında eskiden gümrüklü sahada iken Eczacıbaşı girişimi ile farklı statüye alınan ve İstanbulluların pek fark edemediği varlığı da pek belli olmayan Tophane Saat Kulesi bulunuyor.
Aynı alan sahil boyunca yedi adet antrepo ile devam ederken 7. antrepo İstanbul Modern adıyla, sergi salonlarında ziyaretçi ağırlıyor.
Perşembe günleri girişi ücretsiz olan sergi salonları, Pazartesi haricinde saat 10.00'dan itibaren gezilebiliyor. Resim sergileri, fotoğraf sergileri sürekli değişiyor. İstanbul Modern'in sinema salonu, deniz manzaralı restoranı da ilgi görüyor, üstelik çok araç kapasiteli otoparkı da var.

Avrupa Kıtasının bitiş sahilinde Fındıklı Parkı
Sahil gezimize buradan devam edersek Fındıklı Parkı'na kadar Çin Setti benzeri diğer antrepo binaları gölgesinde denizi görmeden geliyoruz.
Mimar Sinan Üniversitesi bitişiğinde başlayan park karşı yakada Asya kıtası sahillerini, bu yakada Tarihi Yarımadayı ücretsiz seyredip deniz havası alabileceğiniz güzel bir park. Ücretsiz banklar, çocuk oyun salıncakları, M.S.Ü öğrencilerinin yapmış olduğu mermer heykeller sergileniyor. Kimi park, keyfi yaşıyor, kimi köpeğini, gezdiriyor, kimi deniz otobüsü seferini bekleyene kadar vakit geçiriyor, oksijen soluyor.
Fındıklı Parkı Kabataş Çeşmesi ile sonlanıyor. Yolun başında bir de türbe var.
Fatih Sultan Mehmet'in çizmeci başı'na ait olduğu türbe üzerinde yazıyor.
Deniz otobüsleri iskelesi adalardan, Bostancıya bu noktadan sefer yapıyorlar. İskele yanında nezih bir kafe de var. Bu yazıda biraz dünden, çokça bugünden bahsediyoruz. Şimdi dönüyorum eskilere.

Rahmetli anneannemle Üsküdar'dan yandan çarklı Karamürsel araba vapuruna binmişiz Kabataş'a geçiyoruz vapurun yanında ki çarkları dönüyor ama pek yavaş gidiyoruz. Anneannem bir ara gemi görevlisine sordu "Evladım ne zaman kalkacağız" diye "Adam yanaşmak üzereyiz hanım" diye bir kızdı ki sormayın. Araba vapuruna atlı arabalar da binerdi. At bazen binmekte inat ederdi, sahibi gözlerini bağlar, vapura öyle çekerdi. Bir de Meclis-i Mebusan Caddesi'nden set üstüne çıkan merdivenin yanında ki çimenlik alana, beyaz çakıl taşı döşeli zemin üzerine günün tarihi yazardı. Bu tip bir uygulama İstanbul'da sadece Kabataş'ta vardı. Park görevlisi taştan dökülme rakamları her gün değiştirirdi mesela 28. 6. 1967 gibi, Mahallenin çocukları bazen muziplik olsun diye 2 ile 8'in yerini değiştirir, 28'i 82 yapar bakanları şaşırtırlardı. Park görevlisi deliye dönerdi. 60 lı yıllardan bahsediyorum. Vapurundan inenler o yıllarda bu tarihe bakarlardı. O yıllarda dijital göstergeler yok tabii.
Son durak Kabataş

Artık Kabataş Vapur İskelesine geldik. Buradan şehir hatları ile Üsküdar'a, yarım saatte bir kalkan yolcu motorları ile Kadıköy'e, adalara, hatta deniz otobüsleri ile Mudanya'ya bile gitmek mümkün.
Yeni yapılan tünelle Taksim'e çıkmak dakikalık iş. Eminönü'ne doğru tramvay başlangıç durağı da burada. Hiç birine uğramayacaksanız, önümüzde bir zamanlar İskele meydanındayken, sonra Dolmabahçe sahiline doğru ötelenen Liman Kitabesi bulunuyor.
Sahil boyunca sebil ve Dolmabahçe Camii ile başlayıp Dolmabahçe Meydanı ile devam eden, abidevi kapısıyla bizleri karşılayan, Dolmabahçe Sarayı ile Beşiktaş'a bağlanıyoruz.
Sarayın ensesinde Mithatpaşa, İnönü olarak anılan ve sonunda Beşiktaş Stadı olarak isimlendirilen nihayetinde 2016 Nisan ayında Vodafon Arena olarak hizmete yenilenerek giren yalı stat, futbol arenası yer alıyor.Asırlık çınar ağaçları altından ve de Dolmabahçe Sarayını yoldan ayıran yüksek duvarların dibinden yol alarak "Beş dakkada Beşiktaş" tayız.
Ortaköy'e bağlanmadan önce isterseniz Deniz Müzesini gezebilir, Beşiktaş Meydanına kadar gelmişken Barbaros iskelesine, uğrayıp bir çay içebilir, Barbaros Hayrettin Paşa Heykelini, türbesini de görebilirsiniz.
Yolumuzun üzerinde deniz kenarında Çırağan Sarayı, solumuzda yolun üst kısmında içinde Malta Köşkü, Yıldız Porselen fabrikasının bulunduğu Yıldız Parkı var. Karaköy'den Kabataş'a dedik amma, Dolmabahçe'yi de geçip Ortaköy'e geldik bile.
İyisimi fotoğraflar ve izlenimlerle İstanbul Bölümünün Beşiktaş sayfasına bir göz atalım.
Beşiktaş Dolmabahçe'den başlayıp Boğaz yönünde Aşiyan'a, Levent'e uzanan saraylarla dolu güzide ilçemiz!

Karaköy - Foto galeri